Правила виплати аліментів на дитину
Теги, пов’язані зі статтею:
Дата публікації:
23/01/2025
Стаття 180 СК України передбачає рівні права для матері й батька, тож аліменти на дитину — важлива частина обов'язків. Навіть якщо батьки не були в офіційному шлюбі або розлучилися після народження дитини, вони повинні забезпечити її фінансове утримання.
Що таке аліменти
Це назва матеріального забезпечення, яке один із членів сім'ї зобов'язаний надавати іншому в рамках добровільної угоди або рішення суду. Найпоширеніший варіант — виплати аліментів на дитину. Але також грошові кошти можуть бути спрямовані на утримання подружжя, батьків або інших родичів, які потребують матеріальної допомоги. Це спосіб розподілити фінансову відповідальність між членами сім'ї, що може бути зроблено таким чином:
- За угодою сторін. Аліменти в Україні можна платити добровільно. Документ має бути оформлений у письмовій формі та завірений у нотаріуса.
- У судовому порядку. Якщо сторонам не вдалося домовитися, можна подати позов до суду. На підставі цього буде встановлено розмір виплат, виходячи з доходу платника і кількості людей, які перебувають на його утриманні.
Крім щомісячного перерахування встановленої суми, передбачено й інший порядок виплати аліментів. Батько може переписати на дитину нерухоме майно, передавши їй право власності. Але такий варіант можливий тільки за умови згоди органів опіки.
Особливості виплати аліментів на утримання дітей
Щоб домогтися справедливості, корисно скористатися допомогою досвідченого юриста, який допоможе в грамотному складанні позовної заяви та за необхідності забезпечить представництво в суді. Виплата аліментів у воєнний стан не припиняється, тому подати позов можна в будь-який момент. Основні різновиди платежів на утримання дітей:
- на неповнолітніх — до 18-річчя;
- після досягнення повноліття за продовження навчання — до 23-річного віку;
- на дітей-інвалідів — до зняття діагнозу або протягом усього життя;
- додаткові витрати — на лікування та навчання.
Сплата аліментів має бути регулярною, згідно зі встановленим у нотаріально посвідченому договорі графіком. Одержувач зобов'язаний спрямувати отримані кошти на утримання дітей. Інакше платник може звернутися до суду для зміни встановленої суми або вибору іншого способу матеріальної допомоги: перерахування грошей на особистий рахунок дитини, натуральна форма.
Аліменти на дружину або чоловіка
Не тільки за добровільної угоди, але й у судовому порядку може бути призначено обов'язок забезпечити матеріальне утримання одного з подружжя. Розмір аліментів буде визначено на підставі встановленого відсотка від доходу. Стягнення можливе:
- у разі втрати працездатності;
- у період вагітності;
- за наявності дитини, яка не досягла 3-річного віку.
Це реально, тільки якщо у другого члена подружньої пари є можливість надавати матеріальну допомогу. Якщо ж буде доведено негідну поведінку в шлюбі, така людина позбавляється права на матеріальну допомогу.
Ухилення від зобов'язань
Відповідальність за несплату аліментів настає, якщо платежі не надходять протягом 4 місяців і більше. У цьому разі виконавча служба може застосувати обмеження на:
- виїзд за кордон країни;
- право керування транспортними засобами;
- право використання зброї;
- полювання.
Поки заборгованість не буде погашена в повному обсязі, заборони продовжують діяти. Несплата аліментів понад пів року — підстава для призначення громадських робіт на строк до 240 годин. У разі ухилення від них допустимий адміністративний арешт — до 10 діб. За злісного ухилення можливе обмеження волі на строк до 3 років.
Тимчасова державна допомога
Якщо один з батьків ухиляється від своїх обов'язків, визнаний недієздатним, перебуває на лікуванні, військовій службі або його місцезнаходження невідоме, передбачена виплата аліментів державою.
Сума буде розрахована на підставі різниці між доходом сім'ї на одну особу та встановленим прожитковим мінімумом. Матеріальна допомога не передбачена, якщо дитина вже перебуває на держзабезпеченні або під опікою.
Від чого залежить розмір аліментів
Батьки дитини можуть домовитися про конкретну щомісячну суму. Ще один варіант: на утримання спрямовується частина доходу. Як нараховуються аліменти? Береться до уваги не тільки заробітна плата, але й пенсії, премії, надбавки та інші види фінансових надходжень. Підсумкова сума не може бути меншою за половину прожиткового мінімуму, затвердженого для конкретного віку відповідно до бюджету на 2025 рік:
- до 6 років — 2563 грн;
- від 6 до 18 — 3196 грн.
Згідно із законами України, мінімальна виплата аліментів має бути не меншою за 1281,5 і 1598 грн відповідно. Максимальний розмір — 10 прожиткових мінімумів.
Також враховується кількість дітей, які перебувають на утриманні:
- на одну дитину — 25% доходу;
- на двох — 1/3;
- на трьох і більше — 50%.
Якщо платник втратив роботу, попередньо затверджена сума може бути зменшена, але не нижче прожиткового мінімуму.
Особливості сплати аліментів
Після отримання судового рішення слід звернутися до виконавчої служби. У заяві мають бути зазначені реквізити для отримання коштів і контактні дані. Порядок стягнення аліментів такий:
- провадження буде відкрито наступного дня після надання документів;
- держвиконавець повідомляє платника про суму та підстави для стягнення фінансового забезпечення;
- дата нарахування — з моменту подання позовної судової заяви, тому, незалежно від того, як довго розглядатиметься справа, заборгованість, що накопичується за цей час, доведеться сплатити.
Як виконавча служба нараховує аліменти? Відповідно до рішення суду і заявлених доходів. Але якщо надалі буде отримано інформацію про приховані джерела отримання грошових коштів, державний виконавець проведе перерахунок і сформує нове виконавче провадження.
Батькам неповнолітніх дітей важливо пам'ятати, що аліменти — це обов'язок, а не бажання. І наслідки ухилення від платежів можуть бути доволі серйозними.
Коментарі (0)
юристів зараз онлайн
Представництво Данської Ради в справах біженців в Україні Ukraine
Україна