Знайти юристаБлогПитання та відповідіЦентр допомоги

Що робити, якщо не виплачують заробітну плату

Теги, пов’язані зі статтею:

Дата публікації:

20/01/2025

Одна з найпоширеніших проблем — невиплата заробітної плати: куди звертатись у цьому разі і як боротися з неправомірними діями роботодавця? Права працівника захищені низкою законів, серед яких: ст. 43 Конституції України, ст. 21 і ст. 15 Закону України «Про оплату праці», ст. 97 і ст. 241-1 КЗпП, Навіть затримки з виплатою — серйозне правопорушення, яке може стати причиною притягнення до адміністративної, що передбачає штраф за несвоєчасну виплату зарплати, або кримінальної відповідальності. Якщо склалася подібна ситуація, головне, не боятися діяти, щоб отримати зароблені гроші.

Куди звертатися, якщо не платять зарплату в Україні

Якщо на підприємстві створено комісію з трудових спорів, співробітник може подати відповідну скаргу. Але за її відсутності, якщо роботодавець не виплачує заробітну плату, слід звернутися до таких інстанцій:

  1. Урядова гаряча лінія. Дзвінок на номер 1545 дає змогу отримати актуальні роз'яснення і рекомендації з урахуванням специфіки ситуації, що склалася, а також поскаржитися на неправомірні дії.
  2. Прокуратура. Для притягнення роботодавця до відповідальності має бути складена заява про невиплату заробітної плати, зразок якої доступний на офіційних урядових інформаційних порталах.
  3. Державна служба України з питань праці. Функціонує сервіс «Інтерактивний інспектор», який призначений для онлайн-консультування.

Але найдієвішим та найефективнішим рішенням у захисті своїх прав залишається звертання до суду. Це довший і складніший шлях, але завдяки тому, що передбачена відповідальність за несвоєчасну виплату заробітної плати, винні понесуть покарання. Позов можна подати про виплату належної суми в повному обсязі, а також компенсації завданих затримками збитків.

Як врегулювати питання, якщо не повністю виплатили зарплату

Щоб домогтися справедливості, потрібно підготувати базовий пакет документів, які стануть письмовими доказами в суді. Куди звертатися, якщо не виплачують зарплату:

  • рекомендований лист роботодавцю — письмова вимога погасити заборгованість, що виникла, до позовної заяви необхідно долучити її копію і поштовий чек;
  • інформація про нараховані суми — ці дані може надати як роботодавець, так і Пенсійний фонд (форма ОК5 і ОК7);
  • трудова книжка — із записом про прийняття на роботу і звільнення, за відсутності цього документа його замінять довідки ОК5 і ОК7 з ПФ.

Чим загрожує для роботодавця невиплата заробітної плати? ККУ передбачає кримінальну відповідальність за це порушення, якщо затримки безпідставні та на строк довше 30 календарних днів. Залежно від умов, у рамках яких сформувалася заборгованість з боку роботодавця, звернення до суду може бути:

  • за наказовим порядком — стягнення безперечне: є конкретна сума і документи, що підтверджують право на її отримання;
  • у межах позовного провадження — несвоєчасна виплата заробітної плати виникла через спір між сторонами, що стосуються її розміру або інших чинників.

Перший варіант передбачає швидший розгляд: судовий наказ буде доступний уже через 5 днів. У разі звертання з позовною заявою строки розгляду справи навіть за спрощеною процедурою можуть сягати 60 днів.

Строки давності

Якщо не виплатили зарплату при звільненні, сформувати позов до суду можна в будь-який момент, навіть якщо минуло кілька років. Згідно із законодавством України, позивачі, які звертаються для вирішення цього виду трудових спорів, звільнені від необхідності сплачувати судові збори.

Правила складання позовної заяви

Звертаючись до державних інстанцій, важливо грамотно підготувати всі папери — тільки за наявності вагомих доказів для роботодавця настає адміністративна або кримінальна відповідальність за невиплату заробітної плати. У заяві мають бути зазначені такі відомості:

  • найменування судового органу — звернутися можна за місцем як реєстрації компанії, так і проживання позивача;
  • інформація про сторони конфлікту — заявник і його роботодавець, а також дані про уповноваженого представника працівника (за наявності);
  • вимоги та обставини — якщо виникла затримка оплати або невиплата розрахункових при звільненні, мають бути детально перелічені умови та причини виникнення заборгованості, а також запит позивача.

До заяви важливо додати всі наявні документи і докази, які можуть бути корисними під час розгляду справи. Саме на їх підставі суд розглядатиме позов, ухвалюючи рішення про його задоволення.

Чому краще звернутися до юриста

Незважаючи на небезпеку отримати штраф за невиплату заробітної плати, багато роботодавців порушують закон. І боротися з великими компаніями в правовому полі — непросте завдання, особливо за відсутності достатніх знань у цьому питанні. Звернення до фахівців актуальне з низки причин:

  • економія часу — боротьба за справедливість вимагає активної участі в процесі, що може бути неможливим через працевлаштування на нове місце;
  • об'єктивна оцінка — досвідчений юрист допоможе розібратися, яка відповідальність за невиплату заробітної плати може загрожувати роботодавцю, залежно від того, які норми і закони було порушено;
  • збір і підготовка доказової бази — трудовий договір, розрахункові листи та інші матеріали, які будуть переконливими під час звернення до суду.

Після офіційного отримання листа-претензії від юриста роботодавець може погодитися добровільно погасити заборгованість, щоб уникнути судового розгляду. Але якщо цього не станеться і знадобиться представництво в суді, то хороший фахівець успішно впорається з цим завданням.


Невиплата заробітної плати при звільненні — серйозне правопорушення, яке не повинно залишитися безкарним. І професійна юридична допомога — запорука швидкого та успішного вирішення конфлікту.


Коментарі (0)

    юристів зараз онлайн

    Dev Dev

    (0 відгуків)

    Україна

    Україна

    0 вирішених питань
    7 років досвіду
    Подивитися профіль
    Ірина Базарна
    profile-logo
    Ірина Базарна
    Україна

    Україна

    0 вирішених питань
    11 років досвіду
    Роман Барабаш
    profile-logo
    Роман Барабаш

    (4 відгуків)

    Україна

    Україна

    41 вирішених питань
    30 років досвіду
    Дмитро Мохир
    profile-logo
    Дмитро Мохир
    Україна

    Україна

    7 вирішених питань
    6 років досвіду
    Дмитро Піддубний
    Дмитро Піддубний
    Україна

    Україна

    5 вирішених питань
    11 років досвіду
    Сергій Галемський
    Сергій Галемський
    Україна

    Україна

    0 вирішених питань
    19 років досвіду

    Останні новини

    Переселення внутрішньо переміщених осіб  з дошкільного навчального закладу Pravovsim.org
    Переселення внутрішньо переміщених осіб з дошкільного навчального закладу
    05/02/2025
    0
    Підтримка

    Потрібна допомога?

    Соціальні мережі

    Facebook

    Twitter

    Linkedin

    Цифрова платформа створена фахівцями Данської ради у справах біженців (DRC) за проєктом, що фінансується в рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу. Погляди та оцінки, висловлені на платформі, не повинні сприйматися як такі, що відображають офіційну позицію Європейського Союзу або DRC. Ні Європейська Комісія, ні DRC не несуть відповідальності за будь-яке використання інформації, що розміщена на платформі.
    © 2025. Всі права захищені