Знайти юристаБлогПитання та відповідіЦентр допомоги

Як подати на розлучення

Теги, пов’язані зі статтею:

Дата публікації:

13/01/2025

Якщо очікування від сімейного життя не виправдалися, корисно дізнатися про те, як подати заяву на розлучення, які документи для цього потрібні, а головне, де це можна зробити. Останній пункт ключовий: якщо у пари немає розбіжностей у майнових питаннях і неповнолітніх дітей, можна звернутися до РАЦСу. Інакше — виключно через суд, особливо якщо один із подружжя проти розірвання шлюбу.

Які документи потрібні для розлучення

Для подачі заяви ДРАЦС потрібен мінімальний пакет паперів. Як розірвати шлюб? За особистого звернення необхідно надати:

  • свідоцтво про шлюб;
  • оригінали паспортів і РНОКПП;
  • квитанцію про оплату державного мита або документ про звільнення від його оплати.

Якщо один з подружжя відсутній під час подання заяви, необхідна нотаріально засвідчена довіреність на представника або документ про проведення процедури за відсутності відповідача.

Як довго триває процес розлучення

Підсумкові строки розірвання шлюбу залежать від того, де подати на розлучення. За звернення до РАЦСу свідоцтво буде видано через 1 місяць. Цей термін передбачає можливість примирення пари, протягом якого можна відкликати заяву.

У суді розгляд справи може зайняти до пів року, що зазвичай зумовлено тривалим узгодженням майнових спорів, які виникли.

Як подати на розлучення онлайн

Подати заяву на реєстрацію шлюбу можна через Дію, що значно спрощує цей процес. Але з його розірванням все дещо складніше. Як оформити розлучення, якщо немає можливості особисто звернутися до державних органів? У цьому разі допоможе Електронний суд. Процес включає кілька основних етапів:

  1. Зареєструватися на сайті, надавши електронну пошту.
  2. Зайти до Особистого кабінету за допомогою цифрового підпису (у тому числі, через Дія.Підпис).
  3. Заповнити позовну заяву.
  4. Додати необхідні документи у форматі PDF.
  5. Сплатити судовий збір.

Як розлучитися онлайн? Наразі пройти весь процес у дистанційному режимі не вдасться — доступна можливість виключно подати заяву, а також надалі відстежувати всю інформацію по справі. Повідомлення будуть не тільки доступні в Особистому кабінеті, але й продубльовані на електронну пошту.

Якщо немає змоги відвідати судове засідання особисто, це можна зробити через уповноваженого представника. Як отримати свідоцтво про розірвання шлюбу в цьому разі? Запит можна надіслати на офіційному порталі Дія та отримати дублікат документа поштою або в найближчому відділенні ДРАЦС.

Як подати на розлучення через суд

Якщо подружня пара не дійшла єдиного рішення самостійно, питання буде вирішено в судовому порядку. Це обов'язкова вимога і за наявності неповнолітніх дітей. Де подати заяву на розлучення? Вибір суду залежить від низки умов:

  • згідно із законом, відповідач має звернутися до держоргану за місцем проживання, перебування, постійного місця роботи або реєстрації його майна;
  • за наявності малолітніх дітей, за станом здоров'я або з інших документально підтверджених поважних причин позивач може звернутися до суду за своїм місцем перебування або проживання.

Як розвестися з дружиною або чоловіком, які не є громадянами України? У цьому разі рішення буде ухвалено одноособово суддею Верховного Суду.

Порядок окремого провадження

Такий варіант актуальний для сімейних пар, у яких є неповнолітні діти. Мають бути дотримані такі умови:

  • добровільне бажання обох з подружжя;
  • відсутність майнових спорів;
  • згода в питаннях подальшого проживання та виховання дітей.

Що потрібно, щоб подати на розлучення в порядку окремого провадження? Спільна заява подружжя та їхні посвідчення особи. У цьому разі суд не буде з'ясовувати причин, які призвели до розірвання шлюбу, а також вживати заходів, спрямованих на примирення пари. Після закінчення місяця після подання заяви буде винесено відповідне рішення.

Порядок позовного провадження

Як розлучитися з чоловіком без його згоди? У цьому разі заяву подає один із подружжя або його законний представник. Одночасно можна надати клопотання на розгляд справи за спрощеною схемою. У цьому разі дебати відсутні, суд досліджує письмові докази. Якщо клопотання не буде задоволено, справу розглядатимуть за правилами загального позовного провадження.

Коли не можна подати заяву на розлучення

У період вагітності, як і за наявності дітей віком до одного року, раніше позов не мог бути наданий. Тож жінок турбувало питання, як розлучитися з чоловіком у такій ситуації. Однак це правило скасовано після ухвалення законопроєкту №5492, який передбачає можливість розірвання шлюбу без жодних обмежень.

Як розлучитися, якщо подружжя за кордоном

Найпростіше скористатися допомогою уповноваженого представника, який забезпечить супровід процесу на всіх етапах. Він детально розповість про те, як подати на розлучення онлайн через систему Електронний суд, підготує необхідні документи, а також підсумкове судове рішення. На його підставі пара може звернутися до українського консульства і зареєструвати розірвання шлюбу.

Якщо за кордоном перебуває тільки один з подружжя, позивач в Україні може самостійно пройти всі етапи. Головне, подати заяву про розгляд справи за відсутності відповідача, в якій зазначено підтримку позовних вимог у повному обсязі.

Що потрібно для розлучення? Шлюб офіційно буде розірвано тільки після реєстрації в органах ДРАЦС. Тому після отримання судового рішення необхідно звернутися до відповідної інстанції та отримати свідоцтво.


Коментарі (0)

    юристів зараз онлайн

    Дар'я Маліннікова
    Дар'я Маліннікова

    (0 відгуків)

    Україна

    Україна

    5 вирішених питань
    11 років досвіду
    Подивитися профіль
    Юлія Іваненко
    profile-logo
    Юлія Іваненко

    (12 відгуків)

    Україна

    Україна

    82 вирішених питань
    20 років досвіду
    Данило Учкін
    profile-logo
    Данило Учкін
    Україна

    Україна

    27 вирішених питань
    2 років досвіду
    Роман Барабаш
    profile-logo
    Роман Барабаш
    Україна

    Україна

    41 вирішених питань
    30 років досвіду
    Дмитро Мохир
    profile-logo
    Дмитро Мохир
    Україна

    Україна

    7 вирішених питань
    6 років досвіду
    Вікторія Борман
    profile-logo
    Вікторія Борман
    Україна

    Україна

    26 вирішених питань
    7 років досвіду
    Дмитро Піддубний
    Дмитро Піддубний
    Україна

    Україна

    5 вирішених питань
    11 років досвіду
    Олександр Жилінський
    profile-logo
    Олександр Жилінський
    Україна

    Україна

    5 вирішених питань
    22 років досвіду
    Олександр Пефтібай
    profile-logo
    Олександр Пефтібай
    Україна

    Україна

    37 вирішених питань
    21 років досвіду
    Сергій Галемський
    Сергій Галемський
    Україна

    Україна

    0 вирішених питань
    19 років досвіду

    Останні новини

    Допомога в оформленні   закордонного паспорту людині з інвалідністю першої групи. Pravovsim.org
    Допомога в оформленні закордонного паспорту людині з інвалідністю першої групи.
    07/01/2025
    1
    Підтримка

    Потрібна допомога?

    Соціальні мережі

    Facebook

    Twitter

    Linkedin

    Цифрова платформа створена фахівцями Данської ради у справах біженців (DRC) за проєктом, що фінансується в рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу. Погляди та оцінки, висловлені на платформі, не повинні сприйматися як такі, що відображають офіційну позицію Європейського Союзу або DRC. Ні Європейська Комісія, ні DRC не несуть відповідальності за будь-яке використання інформації, що розміщена на платформі.
    © 2025. Всі права захищені