Українці, які приїхали до Республіки Молдова та хочуть відкрити свою справу, можуть зробити це шляхом:
- заснування товариства з обмеженою відповідальністю ("ТОВ");
- реєстрації представництва української компанії;
- реєстрації як фізична особа-підприємець ("ФОП").
ТОВ, представництво або ФОП в Молдові повинні бути зареєстровані в Агентстві з обслуговування населення ("АОН"). Реєстрація вважається завершеною після винесення реєстратором АОН рішення про реєстрацію юридичної особи або ФОП.
Зазвичай процедура реєстрації ТОВ, філії або ФОП складається з таких кроків:
1. Засновник приймає рішення щодо найменування компанії, її статутного капіталу, керівництва та юридичної адреси. Після того, як усі відповідні рішення були прийняті, засновник готує необхідні документи (румунською мовою) для реєстрації компанії в АОН;
2. Засновник або його представник повинен відвідати АОН (1-й візит) для подачі документів та сплати реєстраційного збору (приблизно 100 євро для реєстрації ТОВ або філії та близько 30 євро для реєстрації ФОП). Прискорена реєстрація підвищує збір до приблизно 250 євро за реєстрацію ТОВ або філії та приблизно до 90 євро за реєстрацію ФОП. На момент подання заявки співробітник АОН проводить швидку перевірку щодо назви компанії, наявності неактивних/боргових компаній у засновника, існування інших компаній у підпорядкуванні запропонованого директора тощо. За умови відповідності поданих документів вимогам законодавства та позитивного результату перевірки працівник АОН призначає зустріч з державним реєстратором (призначення відбувається протягом 2 робочих днів з моменту подання або протягом 4 годин після подачі документів при прискореній реєстрації).
3. У встановлену дату та годину засновник або його представник має відвідати державного реєстратора (2-й візит) для підписання статуту та підтвердження реєстрації товариства. Реєстратор АОН видає рішення про реєстрацію та статут, нотаріально засвідчений реєстратором АОН.
Особливості реєстрації ТОВ
ТОВ може зареєструвати фізична або юридична особа. Законодавство Молдови не встановлює вимоги щодо мінімального статутного капіталу, що дозволяє засновникам мати статутний капітал розміром лише у 1 молдавський лей.
Для реєстрації ТОВ необхідні:
- документи, що посвідчують особу засновника та його представника (за наявності);
- офіційний запит на реєстрацію компанії;
- рішення про заснування товариства;
- статут підприємства;
- заповнена заява про бенефіціарного власника та статус політично активної особи;
- довіреність, якщо засновник діятиме через представника.
Особливості реєстрації представництва
Реєстрація представництва української компанії накладає на іноземного засновника обов’язок нести відповідальність за зобов’язаннями такого представництва.
Для реєстрації представництва української компанії в Молдові необхідні:
- офіційний запит на реєстрацію представництва;
- завірене рішення про заснування представництва, яке міститиме інформацію щодо створення представництва, затвердження його положення та призначення керівника;
- положення про представництво, яке міститиме інформацію про його юридичну адресу, діяльність, організаційну форму засновника, назву представництва, відомості про директора та його повноваження;
- документ, що підтверджує місцезнаходження представництва (наприклад, проект договору оренди);
- завірений витяг, що підтверджує дані про засновника та містить інформацію про країну реєстрації, місцезнаходження, реєстраційний номер, уповноважених представників;
- установчий акт засновника;
- фінансова звітність засновника за останній звітний період;
- довіреність, видана засновником (в Україні чи Молдові), якщо засновник діятиме через представника.
Особливості реєстрації ФОП
Реєстрація фізичної особи-підприємця потребує подачі меншої кількості документів і передбачає ведення спрощеного бухгалтерського обліку. Однак у цьому випадку відповідальність за діяльність ФОП несе засновник.
Для реєстрації ФОП необхідні:
- офіційний запит на реєстрацію фізичної особи-підприємця;
- заповнена заява про бенефіціарного власника та статус політично активної особи;
- документи, що посвідчують особу засновника та його представника (за наявності).
Важливо! Документи, складені в Україні або видані українською владою, апостилювати не потрібно, проте засновник має надати всі документи або з перекладом на румунську мову, або викладені одночасно румунською та українською мовами.
Детальніше про процедуру реєстрації, постановки на облік та припинення підприємницької діяльності читайте за посиланням.
Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.