Які процедури та умови доступу до різних рівнів освіти в Республіці Молдова надаються українцям, які перебувають на її території в статусі біженця чи тимчасового захисту, та які документи їм необхідно подати для отримання освітніх послуг від дошкільної освіти до вищої освіти?

Поділитись

Республіка Молдова надає право на освіту всім, у т.ч. іноземцям. Законодавством передбачено, що іноземці можуть отримати доступ до освіти через національну систему освіти і що органи управління освітою встановлюють умови для визнання та еквівалентності навчання для зарахування до національної системи.

Дошкільна освіта

Як правило, дитячі садки доступні для українських дітей, і їх можна зарахувати за спрощеною процедурою. Для проходження процедури протягом 4-5 робочих днів батькам потрібно буде лише пред'явити довідку отримувача центру розміщення, де вони перебувають, а потім – документ біженця/тимчасового захисту.

Під час реєстрації в дитячому садку необхідні такі документи:

  • заповнена анкета;
  • документ, що посвідчує особу батьків;
  • свідоцтво про народження дитини та медична довідка (тест ПЛР не потрібен).

Важливо! Список шкіл та дитячих садків, доступних для вступу для дітей, у Республіці Молдова.

Середня освіта

Міністерство освіти та досліджень затвердило Інструкцію щодо зарахування до загальноосвітніх навчальних закладів Молдови дітей із сімей біженців з України. Відповідно до цього документа навчання у статусі учня можливе після визнання й еквівалентності періоду шкільного навчання у відповідному порядку. До завершення цієї процедури дитина матиме статус "слухач". Це, зокрема, передбачає участь в освітньому процесі без обов’язкового шкільного навчання з реєстрацією дитини в тимчасовому журналі.

Щоб дитину зарахували до школи в Молдові, батьки або її законні опікуни повинні подати заяву залежно від місця тимчасового перебування до Місцевого Спеціалізованого Органу у галузі Освіти, адміністрації місцевої публічної влади.

Заява має включати:

  • загальні дані про дитину (прізвище, ім’я, дата та місце народження);
  • загальні дані про одного з батьків (прізвище, ім’я, дата та місце народження);
  • зазначення мови навчання/спілкування;
  • місце тимчасового проживання на території Республіки Молдова;
  • телефон для контакту/e-mail одного із батьків;
  • сертифікат COVID-19 (виданий Центром тимчасового розміщення або місцевим Центром сімейних лікарів залежно від розташування).

У разі, якщо у вас відсутні документи про академічну успішність дитини, школа може встановити свої механізми оцінювання для проходження процедури визнання та еквівалентності періодів навчання.

Вища освіта

Українські студенти можуть продовжити навчання в університетах Молдови. Перелік доступних вищих навчальних закладів та інструкції доступні на сайті у розділі "Освіта".

Щоб вступити до місцевих університетів, українські студенти повинні подати заявку на програму "мобільної освіти" та надати необхідні документи. Звертаємо увагу на те, що у кожному конкретному навчальному закладі Республіки Молдова є свої вимоги та перелік необхідних документів. Мінімальний пакет, який знадобиться для того, аби продовжити навчання включає в себе: посвідчення особи, довідку щодо отримання тимчасового захисту або про статус біженця, довідку про навчання в українському вищому навчальному закладі. Студенти, які не можуть підтвердити свою попередню освіту, документами, виданими вищим навчальним закладом в Україні, проходитимуть тестування для вступу до вишів Молдови.

Важливо! Список державних університетів Республіки Молдова, доступних для вступу для українців у 2023-2024 роках.

Мовні курси

Для українців, які хочуть вивчити румунську мову, доступні безкоштовні мовні курси:

Окрім цього, є можливість долучитися до інших навчальних програм, детальніше про які можна дізнатися за посиланням.

У вас залишились питання?

Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.

Покинути сайт