Які правові режими для легального перебування в Республіці Молдова надає уряд вимушеним переселенцям з України, і які основні умови та документи для отримання тимчасового захисту чи статусу біженця визначені для цих осіб?

Поділитись

Уряд Республіки Молдова надає можливість вимушеним переселенцям з України скористатися такими правовими режимами для легального перебування на її території.

 

Тимчасовий захист. Це винятковий механізм для забезпечення негайного та тимчасового захисту особам, які відповідають критеріям надання права на отримання допомоги.

 

Тимчасовий захист може бути надано таким категоріям осіб:

·       громадяни України, які проживали в Україні до 24.02.2022 року;

·       громадяни України, які перебували на території Республіки Молдова до 24.02.2022 року;

·       особи без громадянства, які користувались національним захистом в Україні до 24.02.2022 року;

·       громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або національним захистом в Україні до 24.02.2022 року і не можуть безпечно повернутися до своєї країни або регіону походження;

·       члени сімей вищевказаних осіб.

 

Необхідні документи для отримання тимчасового захисту:

·       документи, що посвідчують особу, видані в Україні;

·       підтвердження місця проживання в Республіці Молдова;

·       документи цивільного стану (за необхідності, якщо мова йде про сім’ю та дітей).

 

Важливо! Щоб подати заявку на тимчасовий захист, ви повинні перебувати в країні та мати молдавський номер телефону.

 

Статус тимчасового захисту дає право:

·       перебувати на території Республіки Молдова на визначений період часу (до 01.03.2024);

·       працювати;

·       мати доступ до розміщення в центрах розміщення осіб;

·       отримувати первинну та екстрену медичну допомогу;

·       на освіту для дітей;

·       на послуги соціальної допомоги.

 

Окрім тимчасового захисту, можна отримати статус біженства у Республіці Молдова.

 

Отримати статус біженця можуть особи, які:

1)    внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, сексуальної орієнтації чи політичних переконань перебувають за межами країни своєї громадянської належності та не можуть користуватися захистом цієї країни або не бажають користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань; або

2)    не маючи визначеного громадянства і знаходячись за межами країни свого колишнього місця проживання в результаті подібних подій, не можуть чи не бажають повернутися до неї внаслідок таких побоювань.

 

Особа можете подати заяву про надання притулку до Бюро з Міграції та Притулку (Бюро), пунктів перетину кордону, поліцейських дільниць, пенітенціарній установі (структури Департаменту Пенітенціарних Установ Міністерства Юстиції) або підрозділу тимчасового утримання.

 

Важливо! Подати заяву про надання притулку можна тільки під час перебування на території Республіки Молдова, подача такої заяви з-за кордону неможлива. Щоб розпочати процедуру подання заяви, першим кроком є заявити про бажання отримати захист у Молдові. Потім вам потрібно буде заповнити форму. Як тільки ви подасте свою заяву, ви стаєте прохачем притулку та отримаєте тимчасовий документ, що засвідчує особу. Детальніше про наступні кроки для завершення процедури отримання статусу біженства читайте за посиланням.

 

Статус біженства дає можливість залишитися в країні та отримати безкоштовний доступ до:

·       системи соціального забезпечення (наприклад, отримання допомоги по інвалідності, пенсії, допомоги по безробіттю);

·       початкової та середньої освіти;

·       системи медичного страхування;

·       занять з соціокультурної адаптації (навчання цінностям та національним традиціям, політичній та адміністративній організаційній системі країни);

·       курсів державної мови;

·       інформування та консультування з питань доступу до ринку праці.

 

Також громадяни України можуть отримати посвідку на тимчасове проживання у Республіці Молдова. Для отримання посвідки в особи повинні бути наявні певні підстави, тобто мета її отримання, наприклад возз’єднання сім’ї, офіційне працевлаштування, навчання у вищому навчальному закладі, лікування у Республіці Молдова тощо. Пакет документів для отримання посвідки на тимчасове проживання та безпосередньо сама процедура суттєво відрізняються в залежності від підстав її отримання. Детальніше щодо кожного окремого випадку можна почитати за посиланням.

 

У вас залишились питання?

Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.

Покинути сайт