Які права та можливості отримують діти, які були переміщені в Австрію з України щодо доступу до австрійської системи освіти?

Поділитись

Діти, що були переміщені в Австрію з України мають вільний доступ до австрійської системи освіти. У зв’язку з цим, діти зобов’язані навчатись з 6 до 15 років.

Доступ до дошкільної освіти

В Австрії діти, які до 31 серпня відповідного року досягли п’ятирічного віку, зобов’язані щонайменше 4 рази на тиждень та загалом 20 годин відвідувати дошкільні виховні заклади. З медичних причин, через віддаленість чи важкодоступність до найближчого закладу від місця проживання діти можуть звільнятися від обов’язку відвідувати дошкільний виховний заклад. У такому разі батьки/опікуни дитини повинні подати заяву до відповідних відомств у федеральних землях.

Важливо! У Австрії відвідування садочків безкоштовне, але це не поширюється на харчування та участь у спеціальних заходах (наприклад, екскурсіях).

Процедура запису до дитячих садочків та пакет документів відрізняється в залежності від місця Вашого проживання, актуальна інформація доступна за посиланнями:

·       Відень

·       Нижня Австрія

·       Бургенланд

·       Штирія

·       Грац

·       Зальцбург

·       Каринтія

·       Форарльберг

·       Тіроль

·       Верхня Австрія – потрібно звертатись особисто до дитячого садочку, що Вас цікавить.

Доступ до школи

Всі діти, які постійно проживають в Австрії, зобов’язані отримати загальну дев’ятирічну шкільну освіту. Обов’язок розпочати шкільне навчання виникає у дітей, яким до станом на 1 вересня виповнилося 6 років. Порядок запису дитини до шкіл відрізняється в залежності від того, у межах якої території Австрії Ви перебуваєте. Проте основними документами для реєстрації усюди є документ, що посвідчує особу дитини, відомості про місце проживання та щодо успішності у попередньому навчальному закладі. Для уточнення актуальної інформації потрібно звертатись безпосередньо до школи, в яку Ви бажаєте записати дитину.

При цьому, при розгляді заяви на прийом до школи може бути проведено тестування дитини на загальний розвиток та знання німецької мови. Якщо буде виявлено, що дитина не готова до навчання, її буде направлено до підготовчого класу.

Також починаючи з 6-го класу у школах починається розподіл за рівнем успішності учнів. Таким чином, діти можуть навчатись у класі із поглибленою загальною освітою або основною загальною освітою.

Успішне закінчення середньої школи дає учням право вступити до політехнічної̈ школи або отримати верхній ступінь загальноосвітньої повної середньої школи, а також професійно-технічного училища чи технікуму.

Щодо вступу до загальноосвітньої повної середньої школи

Навчання у загальноосвітній повній середній школі спрямоване на розширення учнями загальної освіти та підготовки їх до університетського навчання. Загальноосвітня повна середня школа передбачає чотирирічне навчання в початкових класах і, як правило, чотирирічне навчання в старших класах, яке завершується іспитом на атестат зрілості.

Умовою до зарахування до 1-го класу загальноосвітньої повної середньої школи є:

  • успішне закінчення 4-го класу початкової школи ("дуже добре" або "добре" з німецької мови, читання, письма та математики);
  • рішення загальних зборів початкової школи, що незважаючи на оцінку "задовільно" за цими обов’язковими предметам учень на підставі інших своїх досягнень із великою ймовірністю буде відповідати вимогам загальноосвітньої повної середньої школи;
  •  високі результати здобуті на вступному іспиті.

Види загальноосвітньої повної середньої школи:

  • гімназія з поглибленим вивченням іноземних мов, соціальних і гуманітарних наук;
  • реальна гімназія з поглибленим вивченням природничих та математичних наук;
  • економічна реальна гімназія з поглибленим вивченням економічних та соціальних наук.

Щодо інклюзивної школи

У Австрії діти з особливими потребами за бажанням батьків або опікунів можуть навчатись в інклюзивній (спеціальній) школі. Навчання у такій школі триває 9 років, останній рік навчання зосереджується на професійній підготовці.

Щодо вступу політехнічної школи

Навчання у політехнічній школі можна розпочати після закінчення 8 класу середньої школи. Таке навчання триває 1 рік (32 години на тиждень). Основний фокус політехнічної школи зосереджений на виборі професійної спеціалізації шляхом орієнтування, визначення сильних та слабких сторін особистості, зіставлення професійних уявлень та побажань, а також детального ознайомлення з різними сферами трудової діяльності.

Обрати спеціалізацію можна будь-яку із наступних:

  • метал
  • електрика
  • деревина
  • будівництво
  • торгівля та офіс
  • здоров’я, краса та соціальна сфера
  • туризм.

Доступ до мовних курсів

Безкоштовне навчання німецької мови в Австрії є можливим у таких організаціях:

(1) Австрійський інтеграційний фонд (ÖIF), який пропонує безкоштовні курси німецької мови (A1-C1) для українців у 80 закладах по всій Австрії. Ви можете записатися на консультацію за телефоном: +43 1 715 10 51 120 або скориставшись онлайн-формою;

(2) Головна бібліотека м. Відня (Hauptbücherei), якою для біженців з України був створений проєкт під назвою "Розмовляємо німецькою мовою!", метою якого є вміння вести розмови на повсякденні теми. З 31-ого березня 2023 року ці заходи відбуваються щочетверга, о 11:00 год. Записуватись потрібно заздалегідь в "Infotheke College 1" (безпосередньо в бібліотеці) або надіславши електронного листа за адресою: [email protected];

(3) Мовний та освітній заклад "LOQUI" та об’єднання "STARTKLAR", які організовують для українських дітей віком від 3 до 14 років у м. Відні безкоштовні курси німецької мови у невеликих групах. Записуватись потрібно заздалегідь, надіславши електронного листа за адресою: [email protected], додаткову інформацію можна знайти тут.

(4) Мережа освітніх закладів "VHS", яка пропонує безкоштовні курси німецької мови для молоді та дорослих (на рівні A1-B2). На цих курсах вивчають не лише німецьку й англійську мови, а й математику та основи комп’ютерної підготовки. Відвідувати курси можна за записавшись попередньо за електронною адресою: [email protected] або за телефоном +43 1 89174 164 000.

Щодо професійної-технічної освіти для дорослих

Особливих умов для дорослих для отримання професійно-технічної освіти в Австрії немає. Вступити можна, звернувшись безпосередньо до закладу, в якому Ви бажаєте навчатись. Навчання триває як правило від 1 до 4 років.

Доступні галузі професійно-технічної освіти:

  • технічні училища (напрямки підготовки: мистецтво та дизайн, будівельна техніка, хімія, електроніка та технічна інформатика, електротехніка, авіаційна техніка, інженерні системи будівель та споруд тощо);
  • комерційні училища (всі галузі економіки та управління);
  • училища економічних спеціальностей (освоєння професій у сфері економіки та туризму);
  • училища моди (прикладний менеджмент, дизайн тощо) а також інші.

Після закінчення професійного-технічного училища Ви маєте право на безпосереднє здійснення відповідної професійної діяльності.

У вас залишились питання?

Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.

Покинути сайт