Які особливості доступу українців до чеських дошкільних/початкових закладів, середньої освіти, безкоштовної школи/дитячого садка мовних курсів та які умови вступу?

Поділитись

Система освіти в Чехії має кілька рівнів:

  • дошкільна освіта;
  • початкова освіта;
  • середню освіту;
  • вища освіта та вища професійна освіта.

Дошкільна освіта відбувається в дитячому садку і призначена для дітей, як правило, від 3 до 6 років; останній рік перед вступом до початкової школи в Чехії є обов'язковим.

Як правило, ви обираєте дитячий садок за місцем проживання. Якщо вам потрібна допомога, зверніться до магістрату вашого міста. Разом із заявою про прийом до дитячого садка ви повинні пред'явити свій документ, що посвідчує особу, та документ, що посвідчує особу дитини (можна використовувати візу або інший документ). Також необхідно пред'явити довідку від педіатра в Чеській Республіці про щеплення дитини (за винятком дітей, які отримують обов'язкову дошкільну освіту).

Навчання та харчування в дитячому садку є платними. Плата за навчання не поширюється на обов'язкову дошкільну освіту. Якщо у вас виникнуть проблеми з оплатою, в дитячому садку вам порадять, як вийти з цієї ситуації.

Початкова освіта надається в початковій школі і створена для дітей від 6 років. Обов'язкове відвідування школи триває дев'ять років. Як правило, старшокласники приймаються до класів за віком, а для поступової інтеграції в освіту використовується індивідуальний підхід.

Дитина у віці 6-15 років після 90 днів перебування в Чехії зобов'язана відвідувати початкову школу.

Обирайте початкову школу неподалік від місця проживання. Якщо вам потрібна порада, зверніться до міського магістрату.

При подачі заяви на вступ до школи ви повинні пред'явити свій документ, що посвідчує особу, і документ, що підтверджує особу дитини (можна використовувати візу або інший документ).

Навчання в початковій школі безкоштовне, і школа видає дитині підручники. Обіди надаються в шкільній їдальні і оплачуються батьками або іншими законними представниками дитини. Молодші діти (приблизно до десяти років) можуть відвідувати платну групу після школи - групу продовженого дня. Якщо у вас виникли проблеми з оплатою обідів або груп продовженого дня, школа проконсультує вас, як вийти з цієї ситуації. Школа також надасть інформацію про те, як ваша дитина буде адаптуватися до школи, головним чином щодо безкоштовного вивчення чеської мови та іншої допомоги.

Середню освіту можна здобути в гімназіях, середніх професійно-технічних училищах або консерваторіях. Вступати можуть абітурієнти, які закінчили обов'язкову шкільну освіту або мають атестат про повну загальну середню освіту, отриману в гімназії.

Заявники підтверджують право на проживання в Чеській Республіці, що здійснюється шляхом пред'явлення візової наклейки в закордонному паспорті або запису про надання тимчасового захисту в закордонному паспорті або без закордонного паспорта.

Громадяни України, які навчаються в класі вище дев'ятого, можуть подати заяву про зарахування до старшого класу. Директор загальноосвітнього навчального закладу вирішує, до якого класу буде зарахований учень, після вивчення документів про попередню освіту учня. Він також може бути зарахований до поточного 1-го курсу. Якщо громадянин України не має необхідних документів, їх можна замінити свідченням під присягою (афідевіт).

У разі вступу на освітні напрямки з підсумковим державним іспитом єдиний вступний іспит з чеської мови не складається, якщо попередня освіта була отримана за кордоном. У цьому випадку іспит замінюється співбесідою. Абітурієнт складає інші частини вступних іспитів.

Інформацію про середню освіту, спеціальності та школи також можна знайти на сайті https://infoabsolvent.cz/.

Пошук безкоштовної школи та дитячого садка: https://shkola.cz/uk.

Доступ до вищої освіти мають особи, які закінчили попередній рівень освіти (підтверджений атестатом про закінчення загальноосвітнього навчального закладу), мають право на проживання в Чеській Республіці та склали вступні іспити.

Умовою вступу до чеських університетів є також отримання сертифікату про знання чеської мови (CCE) перед подачею документів до університету.

Доступ до мовних курсів.

У Чеській Республіці існують Центри підтримки інтеграції іноземців. Крім того, вони проводять безкоштовні курси чеської мови - карта центрів за посиланням - https://www.integracnicentra.cz/rozcestnik-2/.

Якщо громадянин України, який перебуває під тимчасовим захистом, зареєстрований у Центрі зайнятості Чеської Республіки як зацікавлена особа або шукач роботи, він може подати заявку на безкоштовні курси чеської мови (157,2 kB).

Перелік провайдерів курсів "Чеська мова для іноземців" (базовий та наступний рівні), акредитованих Міністерством освіти і культури Чеської Республіки.

У вас залишились питання?

Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.