Для того, аби прийняти спадщину, спадкоємець має подати заяву про прийняття спадщини у межах встановленого законодавством строку для прийняття спадщини.
Така заява подається до нотаріуса або у сільських населених пунктах – до уповноваженої на вчинення нотаріальних дій посадової особи органу місцевого самоврядування за останнім місцем проживання спадкодавця, а якщо таке місце невідоме – за місцезнаходженням нерухомого майна спадкодавця або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна — за місцезнаходженням основної частини рухомого майна спадкодавця.
Важливо! У період дії воєнного стану та протягом шести місяців з дня його припинення або скасування, якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт, який знаходиться на непідконтрольних Уряду України територіях, в зоні активних бойових дій або на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, всі заяви в межах спадкової справи, включаючи заяву про прийняття/відмову в прийнятті спадщини, подаються незалежно від місця відкриття спадщини до будь-якого нотаріуса або іншої особи, уповноваженої на вчинення нотаріальних дій.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто або поштою (однак у цьому випадку підпис спадкоємця на заяві має бути нотаріально засвідченим). У разі подання заяви особисто спадкоємець повинен пред'явити нотаріусу документ, що посвідчує його особу.
Особа, яка досягла 14 років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника.
Заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун.
Законодавство не встановлює вимог до змісту заяви про прийняття спадщини, однак варто зазначити у ній про:
1) ПІБ нотаріуса або найменування нотаріальної контори, куди звертається заявник;
2) адресу нотаріуса або нотаріальної контори;
3) ПІБ заявника, його паспортні дані, адреса місцезнаходження та місця реєстрації, засоби зв'язку;
4) відомості про спадкодавця та його смерть (ПІБ, дата смерті, останнє відоме місце проживання);
5) майно, яке входить до складу спадщини і про яке заявнику відомо;
6) бажання прийняти спадщину;
7) відомості про інших спадкоємців (ПІБ, паспортні дані, адреса місцезнаходження та місця реєстрації, засоби зв'язку) (за наявності).
Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.