Хоча в міжнародному праві широко використовується поняття гендерно зумовленого насильства (ГЗН), в українському законодавстві закріплено інший термін — насильство за ознакою статі.
Так, згідно із Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», насильство за ознакою статі - діяння, спрямоване проти особи через її належність до певної статі чи стереотипні уявлення про соціальні ролі (становище, обов’язки, поведінку тощо) жінки або чоловіка в суспільстві, або діяння, що стосуються переважно осіб певної статі чи зачіпають їх непропорційно, які завдають фізичної, сексуальної, психологічної або економічної шкоди чи страждань, включаючи погрози таких дій, у публічному або приватному житті.
Поширене у міжнародній площині поняття гендерно зумовленого насильства (ГЗН) є ширшим. Воно охоплює не лише насильство, спрямоване проти особи через її біологічну стать, а й таке, що виникає внаслідок гендерної нерівності, дискримінації та утисків, пов’язаних з гендером, гендерною ідентичністю, гендерною роллю або сприйняттям цієї ролі у суспільстві.
Міжнародні правові стандарти визнають ГЗН як порушення прав людини, та одну з форм дискримінації. Держави, які взяли на себе міжнародні зобов’язання у сфері прав людини, повинні не лише реагувати на такі прояви насильства, а й запобігати їм, усувати їхні причини та забезпечувати постраждалим доступ до правового захисту, підтримки й реабілітації.
ГЗН має системний характер і ґрунтується на:
Таке насильство охоплює не лише окремі правопорушення, а й ширші моделі поведінки, що часто підтримуються суспільними нормами, які толерують дискримінацію та знецінення постраждалих.
Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.