Набуття статусу особи, яка потребує захисту (menedékes).
Зазначеного статусу в Угорщині можуть набути:
- Громадяни України, які до 24.02.2022 перебували на території України;
- особи без громадянства або громадяни третіх країн, які до 24.02.2022 на території України перебували під міжнародним захистом або рівнозначним захистом Української держави, а також члени їх сімей;
- громадяни України, які в’їхали в Угорщину після 24.02.2022.
Відносно осіб, які мають угорське громадянство, не може бути розпочато процедуру надання їм статусу особи, яка потребує захисту, оскільки вони мають право будь-коли в’їжджати на територію Угорщини та вільно пересуватися у межах її кордонів. Водночас зазначені особи отримують таке ж забезпечення і пільги в Угорщині, які передбачені для осіб, що потребують захисту, у разі, якщо вони не мають кращого забезпечення.
Статус особи, яка потребує захисту не надається автоматично, для його набуття необхідно подати заяву. Це можна зробити особисто у будь-який час доби в спеціально обладнаних пунктах прийому, або у представництвах Національної Генеральної дирекції у справах іноземців протягом визначених прийомних годин за адресою 1117 Budapest, Budafoki út 60. Для подання заявки із собою треба взяти паспорт та фотографію.
Формально у міграційної служби Угорщини є 45 днів для розгляду прохання. Отримати консультацію про статус тимчасового захисту можна в Угорській Гельсінській групі або телефоном цілодобової гарячої лінії 1818 (інформацію повідомлять українською мовою).
Наразі Угорщина надає статус тимчасового захисту (прихистку) строком на 1 рік з подальшим продовженням до березня 2024 року.
Отримавши тимчасовий захист, українці можуть працевлаштовуватись на певні види робіт без додаткового дозволу (так званий список професій із дефіцитом робочої сили). Наразі, громадяни України, що подали заяву або вже отримали тимчасовий захист в Угорщині та мають біометричний паспорт, можуть влаштовуватись на будь-яку роботу без отримання окремого дозволу на працевлаштування.
Українці, які набули статусу тимчасового захисту в Угорщині, можуть розраховувати на щомісячну фінансову підтримку від держави розміром 22,8 тис. форинтів (2 тис. грн), на дитину виплачується 13,7 тис. форинтів (1,2 тис. грн). Якщо людина потребує допомоги, вона повинна повідомити про це Дирекцію міграційної служби під час подання заявки, однак після працевлаштування вимушений переселенець втрачає своє право на щомісячну підтримку.
Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.