1. Перебування на основі безвізового режиму.
За наявності закордонного біометричного паспорта Ви маєте право перебувати на території країн ЄС 90 днів у межах 180-денного періоду.
Ви маєте право працювати в Румунії, навіть якщо вирішите не просити про тимчасовий захист. У цьому випадку необхідно подати заяву на отримання дозволу на роботу в Генеральній інспекції з питань імміграції. Більше інформації: IGI | WORK (gov.ro).
2. Отримання тимчасового захисту.
Тимчасовий захист буде надано в Румунії, зокрема, таким особам:
· громадяни України, які проживали в Україні до 24.02.2022, незалежно від моменту виїзду з України;
· громадяни третіх країн або особи без громадянства, які отримали до 24.02.2022 вид міжнародного захисту або аналогічний національний захист в Україні;
· члени сім'ї осіб, зазначених вище в пунктах, незалежно від того, чи може член сім'ї безпечно та стабільно повернутися до своєї країни чи регіону походження;
· громадяни з третіх країн та особи без громадянства, які доведуть, що вони мають законне місце проживання в Україні, мають постійний дозвіл на проживання, виданий відповідно до законодавства України, та які не можуть повернутися на безпечних умовах до країни свого походження .
Тимчасовий захист може бути наданий також у зв’язку з возз’єднанням сім’ї з особою, яка має тимчасовий захист, або як виняток в інших випадках.
Тимчасовий захист може діяти протягом 1 року, з можливістю автоматичного подовження двічі ще на 6 місяців. Після цього Рада ЄС може прийняти рішення про продовження тимчасового захисту строком до 1 року. Тобто максимальний строк дії тимчасового захисту – 3 роки. Наразі тимчасовий захист для українців в ЄС продовжено до березня 2024 року.
Водночас, тимчасовий захист може бути припинено у будь-який час за рішенням Ради ЄС, якщо нею буде встановлено, що ситуація в країні є такою, що дозволяє безпечне і надійне повернення туди осіб, яким надано тимчасовий захист.
Після отримання тимчасового захисту в Румунії Ви матимете:
· право на отримання документа, що дає дозвіл на проживання на території Румунії;
· право на працевлаштування;
· право на отримання безкоштовної первинної медичної допомоги та відповідного лікування, на невідкладну допомогу, а також на безоплатну медичну допомогу та лікування у випадках гострого або хронічного захворювання, що загрожує життю, через національну систему невідкладної медичної допомоги та кваліфікованої долікарської допомоги;
· право на освіту;
· тимчасове житло;
· право на матеріальну допомогу.
3. Отримання статусу біженця.
Ви можете подати прохання про притулок безпосередньо на пункті перетину кордону або, якщо ви в'їхали в Румунію як мігрант, ви можете подати прохання про притулок пізніше будь-де в Румунії.
Отримання статусу тимчасового захисту не позбавляє права звернутися з проханням надати статус біженця.
Особі, яка звернулася з проханням про надання статусу біженця, надаються, зокрема, такі права:
· на допомогу адвоката під час процедури надання притулку;
· на безкоштовного перекладача під час процедури надання притулку;
· на отримання інформації зрозумілою мовою;
· на отримання тимчасового документа, що посвідчує особу;
· на розміщення в обласному приймальному пункті (якщо у вас не вистачає фінансових можливостей для самостійного проживання);
· а проживання в Румунії;
· на безкоштовну базову медичну допомогу та лікування, невідкладну медичну допомогу в лікарні та безкоштовну медичну допомогу при гострих/хронічних захворюваннях;
· на освіту;
· на працю після отримання статусу біженця або через 3 місяці після подачі заяви про притулок, якщо рішення не прийнято.
Більше інформації: IGI | Asylum Procedures (gov.ro)
Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.