Доступ до освіти в Болгарії

Поділитись

Дошкільна освіта.

Заявки про прийом на навчання дітей дошкільного віку з України в болгарських державних і комунальних дитячих садках подаються до 28 регіональних управлінь освіти (РУО) в обласних містах країни. Список РУО за посиланням: https://www.mon.bg/bg/324.  

Заявки приймаються на місці в РУО або за електронною адресою, вказаною на сайті РУО, на яку батьки/опікун/піклувальник/представник дитини можуть подати заяву про прийом дитини до державних або комунальних дитячих садків.

Направлення дітей дошкільного віку з України до державних і комунальних дитячих садків здійснюється після надання статусу тимчасового захисту.

Зарахування дітей дошкільного віку з України на навчання до дитячих садків може здійснюватися після:

  • направлення начальником РУО дитини для вступу до відповідного дитячого садка;
  • пред’явлення керівнику дитячого садка медичного документа дитини;
  • проведення співбесіди та спрямування дитини до певної підготовчої групи дошкільного навчання.

Після зарахування дитини до певної групи дитячого садка директор забезпечує:

  • додаткове навчання з болгарської мови як іноземної;
  • психологічний супровід у разі потреби, а також інші заходи із загальної підтримки особистого розвитку дитини;
  • у разі потреби додаткову підтримку особистого розвитку дитини, у тому числі ресурсну підтримку дитини з особливими освітніми потребами.

Шкільна освіта.

Освіта в Болгарії обов’язкова для дітей до 16 років та безкоштовна в муніципальних і державних школах.

Навчальний рік починається 15 вересня і закінчується в період між 24 травня і 30 червня.

Існує один обов'язковий рік дошкільного навчання для дітей віком 5/6 років, діти йдуть до першого класу у 6/7 років.

Навчання поділене на чотири етапи (початкова школа до 4-го класу, прогімназія до 7-го класу, перший гімназійний етап – до 10-го і другий гімназійний етап – до 12-го класу), кожен з яких закінчується іспитом.

Навчання здійснюється болгарською мовою, а ще з початкового етапу активно вивчається іноземна мова.

Існують загальноосвітні школи та гімназії професійного спрямування з різними мовними та практичними профілями.

Щоб записати дитину до школи, необхідно:

1)    Заповнити спеціальну заяву на прийом дитини до школи.

Заяву можна завантажити з веб-порталу за адресою: https://ukraine.gov.bg/ua/education/.

Також можна заповнити заяву в Регіональному управлінні освіти (РУО). Такі установи є у всіх 28 обласних центрах Болгарії. Список РУО за посиланням: https://www.mon.bg/bg/324.  

Щоб подати заяву необхідно мати тимчасовий або міжнародний захист.

2)    Подати заяву в Регіональне управління освіти у Вашій області.

Це можна зробити особисто або електронною поштою. Однак краще з'їздити на місце, щоб детальніше пояснити освітній шлях Вашої дитини тамтешнім фахівцям.

Протягом семи днів після подання заяви Ваша дитина буде направлена до конкретної школи на підставі Вашої адреси, профілю дитини та можливостей системи освіти. Інформацію ви отримаєте в Регіональному управлінні освіти, телефоном або електронною поштою.

3)    Піти до школи, визначеної Регіональним управлінням освіти.

Якщо Ваша дитина не має свідоцтва про закінчення певного класу з України, то її запишуть за віком у відповідний клас, за умови, якщо це навчання до 4 класу.

У інших випадках шкільна комісія, призначена директором, визначить клас, у якому навчатиметься дитина, після співбесіди з нею та Вами. У цьому випадку після зарахування протягом навчального року дитині буде потрібно скласти іспити за попередній клас.

Якщо Ваша дитина має свідоцтво про закінчення певного класу з України, її зарахують після його визнання. Для 1-6 класів це робить директор школи, для 7-12 класів Вам треба повторно подати заяву про визнання документів в Регіональне управління освіти.

Зверніть увагу, що з метою забезпечення безпеки дітей у школі органи охорони здоров'я Болгарії вимагають від усіх учнів обов’язкових щеплень.

Документи про стан здоров'я потрібно пред'явити директору, коли Ви підете записувати дитину до школи.

Більше інформації за посиланням: https://refugeelight.bg/bg/articles/zapisvane-na-deca-v-uchilische.

  • Електронні підручники для дітей з України.

Платформа "е-просвета" запускає український "клас", створений для дітей з України. Станом на сьогодні на платформі доступно бiльше нiж 160 електронних версій підручників 1- 11 класiв українською мовою, якими можна користуватися безкоштовно.

Перегляньте наявні підручники тут.

Вища освіта.

Університети Болгарії самі встановлюють умови прийому студентів, розмір плати за навчання, порядок організації навчального процесу, а також усі інші питання діяльності конкретної вищої освітньої установи.

Визнання дипломів про вищу освіту, отриманих в іноземних університетах.

Визнання вищої освіти, здобутої в іноземних ВНЗ, у тому числі ВНЗ України, здійснюється різними компетентними органами Болгарії залежно від цілей запитуваного визнання.

Якщо Ви хочете продовжити здобуття освіти в Болгарії після завершення періоду навчання або отримання наукового ступеня в іноземному ВНЗ, то для визнання Вашого диплому потрібно звернутися до ректора акредитованого болгарського ВНЗ, до якого Ви вступаєте.

Національний центр інформації та документації (NACID) при Міністерстві освіти і науки організовує процедуру академічного визнання ступенів бакалавра та магістра, а також ступеня доктора з метою полегшення доступу на ринок професій.

Необхідними документами є диплом про вищу освіту та додаток до нього. Вони мають супроводжуватися легалізованим перекладом на болгарську мову. Підпис перекладача потребує нотаріального засвідчення. Більше інформації про саму процедуру академічного визнання можна знайти на веб-сайті NACID: https://nacid.bg/.

Список ВНЗ Болгарії за посиланням: https://rvu.nacid.bg/home.

Пошук ВНЗ Болгарії за бажаною спеціальністю за посиланням: https://rvu.nacid.bg/specialities.

Курси болгарської мови.

  • Mondly безкоштовно надає свої курси всім українцям, переміщеним в європейськi країни. Додаток надає преміальний контент для українців і пропонує курси з 25 європейськиих мов, включно з болгарською. Щоб розблокувати безкоштовні курси для українців, під час реєстрації українська мова має бути рідною. Додаток для вивчення мови доступний онлайн, або з мобільного для iOS та Android.
  • УВКБ ООН: підручники болгарської мови для людей, які втікають від війни в Україні, для рівнів A1, A2 і B1, включаючи аудіофайли: дізнайтеся більше тут.
  • Caritas Sofia: Інтерактивні матеріали для вивчення болгарської мови: дізнайтеся більше тут.
  • Безкоштовні онлайн уроки з болгарської мови за посиланням: https://cutt.ly/TGwrLHJ.
  • Державне агентство у справах біженців пропонує мовні курси під час прийому заяв на міжнародний̆ захист.

У вас залишились питання?

Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.