Як підтвердити трудовий стаж, здобутий за кордоном

Поділитись
Зображення 1

В той час, коли значна частина Українців вимушена шукати тимчасовий захист за кордоном, Уряд України продовжує створювати підґрунтя для їхнього повернення. Так важливою новелою став спрощений підхід до зарахування періоду роботи за кордоном для визначення права на пенсію.  Відтепер навіть якщо між країнами не укладено двосторонніх договорів, стаж роботи за кордоном все одно можна буде підтвердити. 


! Важливо: стаж роботи за кордоном враховується лише для визначення права на пенсію за віком, але не впливає на розмір пенсії, адже податки до українського бюджету не сплачувались. Водночас, стаж роботи в країнах, з якими є спеціальні договори, буде впливати і на розмір пенсії. 


Чому стаж роботи такий важливий для нарахування пенсії? 

В Україні пенсійна система діє таким чином, що оформити пенсію за віком можливо за виконання двох умов: досягнення певного віку та наявність визначеної кількості років трудового стажу. 


Наприклад, в 2025 році на пенсію можуть вийти наступні категорії людей: 

У віці 60 років  ➡ За наявності не менше 32 років стажу роботи. 

У віці 63 роки ➡ За наявності від 22 до 32 років стажу роботи. 

У віці 65 років  ➡ За наявності від 15 до 22 років стажу роботи. 

 

Якщо стажу роботи в Україні не достатньо для виходу на пенсію, то для визначення права на призначення пенсії за віком включаються періоди роботи в іншій державі. 

Наприклад, людина віком 56 років працювала в Україні 28 років. У 2022 році вона вимушено виїхала за кордон, отримавши тимчасовий захист, і з тих пір працює за кордоном. В 2025 році такій людині виповниться 60. Маючи лише 28 років стажу в Україні, пенсію оформити буде не можливо. Але маючи офіційний трудовий стаж за кордоном, необхідно тільки зібрати документи, що підтвердять наявність ще чотирьох років трудового стажу за кордоном і подати їх до Пенсійного фонду.  

Зверніть увагу: якщо людина працює за кордоном неофіційно, то підтвердити стаж роботи буде неможливо. 


Які документи вам знадобляться? 

В нагоді будуть всі документи, які можуть підтвердити факт та строки роботи за кордоном, це можуть бути: 

  • закордонний паспорт з вклеєними візами;  

! Важливо: замінюючи такий паспорт обов’язково зробіть копії всіх сторінок, або попросіть залишити Вам недійсний паспорт; 

  • дозвіл на працевлаштування або на тимчасове проживання у зв'язку з роботою; 
  • договір, за яким здійснювалася трудова діяльність; 
  • підтвердження наявності стажу від компетентного органу держави, в якій Ви працювали, тощо. 


Зверніть увагу: Краще почати готувати документи заздалегідь, адже це може зайняти досить тривалий час. 


Як підготувати документи: покрокова інструкція  

1. Переконайтесь, що ви працюєте офіційно (маєте відповідний дозвіл на проживання та роботу в країні, наприклад, тимчасовий захист або робочу візу). 

2. Отримайте офіційний документ про ваш страховий стаж у країні, де ви працювали. Це можна зробити, звернувшись до місцевого пенсійного органу. 

 

Зверніть увагу: Якщо не можете отримати документ особисто, зверніться до територіального відділення Пенсійного фонду України. ПФУ зможе надіслати такий запит офіційно. 


3. Легалізуйте документ для того, щоб він був чинним в Україні. Для цього необхідно звернутись в консульство для проставлення апостилю або легалізації документа. 

4. Зробіть офіційний (нотаріальний або посвідчений консулом) переклад всіх іноземних документів. 

5. Передайте легалізовані документи до Пенсійного фонду України для зарахування стажу.  


Нагадуємо, звернутись до Пенсійного фонду України з метою призначення пенсії за віком можна особисто, засобами поштового зв’язку, або онлайн в особистому кабінеті на порталі Пенсійного фонду (за допомогою Дія.Підпис). 

 

0

Коментарі (0)

Автор публікації

Років досвіду: 8
Вирішених справ: 0
Переглянути профіль

Читати схожі статті:

Усі новини

У вас залишились питання?

Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.