Що таке «шахрайство» та які його види

Поділитись
Зображення 1

Шахрайство це

Визначення може трактуватися в різних варіаціях, але в його основі незмінно обман і зловживання довірою. Відповідно, шахрайство – це неправдиві дані, приховані обставини або спотворена дійсність заради отримання наживи. Учасники злочину:

  • реципієнт – потерпілий або жертва;
  • індуктор – шахрай.

Лише за 2024 рік було відкрито понад 65 000 кримінальних проваджень. У 2023 році ця цифра сягнула свого піку у 82,6 тисяч, що свідчить про деяке покращення ситуації. Але в будь-якому разі до 2022 року показники були майже в 3 рази нижчими.

Ознаки шахрайства

До числа особливостей цього виду правопорушень можна віднести добровільність у передачі коштів або майнових прав. Стаття 190 шахрайство актуальна тільки в тому випадку, якщо потерпілий брав безпосередню участь у процесі та сам передав кошти зловмиснику. І це головна відмінність від крадіжки та інших порушень, спрямованих на незаконне привласнення чужого майна. Можна виділити кілька основних характеристик, які допоможуть розпізнати неправомірні дії. Ознаки шахрайства:

  • обіцянка швидких і легких грошей без зусиль;
  • тільки загальна інформація, часто з великою кількістю подробиць, але без конкретних деталей;
  • психологічний тиск: вимога діяти швидко, поспішати, терміново скористатися обмеженою пропозицією;
  • вимога повідомити особисті дані;
  • розмова зводиться до фінансів або майна.

Приклади шахрайства в інтернеті: електронні листи з повідомленням про отриману спадщину, розсилки з пропозицією влаштуватися на роботу у відомі компанії – Amazon, Rozetka, Tik-Tok, на привабливих умовах. Поширений формат обману, який набирає обертів останніми роками: листування на сайтах знайомств із подальшими проханнями про фінансову допомогу.

Види шахрайства

Залежно від форми посягань зловмисника, розрізняють обман у форматі простих і складних дій. Згідно зі ст. 190 шахрайство – це не тільки неправдива інформація, а й зловживання довірою, яке завдає шкоди інтересам потерпілого. Способи отримання речей, матеріальних цінностей і нерухомого майна, досить численні. Серед найпоширеніших за останні роки:

  • Фішинг. Спроби виманити особисту інформацію, таку як паролі, номери банківських карток або дані для входу в акаунти шляхом надсилання електронних листів або посилань на підроблені сайти.
  • Вішинг. Шахрайство стаття 190 визначає в цій формі як телефонні дзвінки для отримання конфіденційної інформації. Зловмисники телефонують або пишуть від імені банку або офіційної організації і просять повідомити дані для переказу грошей на «безпечний рахунок».
  • Фармінг. Використання шкідливого ПЗ для перенаправлення користувача на копії відомих сайтів. Механізм наступний: після введення особистих даних вони потрапляють до рук зловмисників.
  • Нігерійські листи. Описуючи види шахрайства, неможливо обійти цю схему, що стала класикою. Жертва отримує лист із повідомленням про виграш або отримання у спадок великої суми – потрібно лише відправити невелику передоплату для її отримання. Але перераховані кошти зникають, як і обіцянки золотих гір.

Існує ще один витончений метод обману, який використовується зловмисниками для отримання особистої вигоди і належить до категорії шахрайство. ККУ включає до цього переліку і фальсифікацію, яка визначена як штучна заміна характеристик предмета. І це стосується не тільки конкретних виробів або товарів, а й наукових даних, а також неправдивих відомостей.

Яке покарання за шахрайство

Якщо внаслідок дій злочинця, жертві було завдано збитків, то міра відповідальності залежить від обставин справи:

  • Шахрайство ст.190 КК України передбачає штраф у розмірі від 2-х до 3-х тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів, громадські роботи до 240 годин, виправні роботи до двох років, пробаційний нагляд (діє з 2023 року) або обмеження волі на строк до трьох років.
  • У разі повторного злочину або за наявності злочинної змови групи осіб, розмір штрафу зростає вже до 4 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів, або: виправні роботи до 2-х років, обмеження волі – до 5-ти років, її позбавлення – до 3-х років.
  • Яке покарання за шахрайство в період воєнного стану? Штраф сягає 8 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів, позбавлення волі – до 5 років.
  • Обман у великих розмірах, або з використанням електронно-обчислювальної техніки, призведе до позбавлення волі на період до 8-ти років. Але тільки якщо злочинець діяв на самоті. А ось в особливо великих розмірах і в складі організованої групи – вже до 12 років і з конфіскацією.

Важливо розуміти не тільки, що таке шахрайство, а й порядок класифікації збитків, залежно від завданої шкоди:

  • значна – 146-365 тисяч гривень, що еквівалентно 100-250 прожитковим мінімумам;
  • у великому розмірі – 365-876 тисяч гривень, 250-600 прожиткових мінімумів;
  • в особливо великих розмірах – понад 876 000 гривень, понад 600 прожиткових мінімумів.

Строк давності подання позовної заяви у справі становить від 3-х до 15 років, залежно від тяжкості злочину.

Як захиститися від шахраїв

Щоб уберегти свої фінанси та особисті дані від злочинців, допоможе суворе дотримання правил безпечної поведінки:

  • не ділитися особистою інформацією;
  • завжди перевіряти джерела надходження інформації;
  • не переходити за підозрілими посиланнями;
  • використовувати антивірусне ПЗ;
  • не довіряти занадто привабливим пропозиціям.

Якщо ж усе ж уникнути несправедливості та обману не вдалося, важливо звернутися по юридичну допомогу. Кваліфікований юрист детально розповість про те, як і куди подати письмову заяву, яка стаття за шахрайство та як довести факт злочину, а головне за необхідності забезпечить представництво в суді.



1

Коментарі (0)

Читати схожі статті:

Усі новини

У вас залишились питання?

Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.

Покинути сайт