Анна* виховує сина сама. Його батько-військовослужбовець, з яким жінка проживала у цивільному шлюбі, зник безвісти у листопаді 2024 року. Родина залишилася без належної державної підтримки — дитина не могла отримати пенсію у зв’язку із втратою годувальника.
Також не було можливості оформити пільги, компенсації та соціальні гарантії, передбачені для дітей військовослужбовців, зниклих безвісти. Офіційно батьківство не було оформлене: шлюб між батьками не був зареєстрований, дані про батька не були внесені у свідоцтво про народження дитини за вказівкою матері відповідно до ст. 135 Сімейного кодексу України.
Анна звернулася до юристки ГО «Інститут аналітики та адвокації» Владислави, яка підготувала позов до суду про визнання факту батьківства та допомогла зібрати всі необхідні документи, свідчення, фото, пояснення родичів та свідків, які підтверджували, що батько визнавав хлопчика своїм сином, виховував його, і що родичі батька підтримували з онуком контакт.
На етапі підготовки до судового процесу мати зниклого чоловіка — бабуся дитини — не визнавала хлопчика своїм онуком і відмовлялася це підтверджувати. Це викликало в Анни сумніви щодо результату справи, тому було прийнято рішення подати до суду окреме клопотання про призначення молекулярно-генетичної експертизи (ДНК-тесту), аби додатково підтвердити батьківство.
Під час самого судового розгляду ситуація змінилася. Бабуся дитини дала свідчення, що підтверджували фактичні родинні стосунки. У судовому засіданні були заслухані інші свідки: мати позивачки та її сестра, які також підтвердили, що чоловік визнавав хлопчика своїм сином і брав активну участь у його вихованні.
Суд встановив батьківство та визнав, що ухвалення відповідного рішення необхідне для захисту прав дитини. В результаті наданої правової допомоги у свідоцтві про народження хлопчика з’являться справжні дані про батька та дитина зможе отримати пенсію у зв’язку із втратою годувальника, пільги, виплати та інші соціальні гарантії, передбачені законодавством.
Безоплатна правова допомога в Полтавській області надається ГО «Інститут аналітики і адвокації» завдяки співпраці з Данською радою у справах біженців (DRC) та фінансуванню від Європейського Союзу.
* Ім’я змінене з метою захисту персональних даних.
Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.