Умови та терміни виплати заробітної плати

Поділитись
Зображення 1

Нарахування заробітної плати — винагорода, яку роботодавець зобов’язаний регулярно виплачувати працівнику за виконану роботу. Розглянемо детальніше, якими мають бути умови та терміни в Україні згідно з чинним законодавством та від чого залежить розмір заробітної плати.

Умови виплати заробітної плати

Основні умови про виплату заробітної плати в Україні регулюються Кодексом законів про працю (КЗпП) та Законом «Про оплату праці». Ось ключові моменти:

  1. Зарплата повинна виплачуватися у грошовій формі — у гривнях. Боргові розписки, купони чи будь-яка інша форма правилами виплати заробітної плати забороняється. Це гарантує працівнику отримання реальних грошей, а не сурогатів.
  2. Виплата зарплати у натуральній формі (товарами чи послугами) допускається лише як часткова оплата і не може перевищувати 30% нарахованої за місяць суми. Така виплата можлива, якщо це передбачено колективним договором і бажано для працівників певних галузей (сільське господарство тощо).
  3. За особистою письмовою згодою працівника виплата зарплати може здійснюватися через банк на зазначений рахунок. При цьому всі пов’язані витрати, як начисляється заробітна плата (на банківське обслуговування, переказ коштів тощо), бере на себе роботодавець.
  4. Зарплата виплачується регулярно в робочі дні у строки, встановлені в колективному договорі або нормативному акті роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок не більше 16 днів. Конкретні дати виплат фіксуються в цих документах.
  5. Розмір зарплати за першу половину місяця (авансу) визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не може бути менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки чи окладу.

Роботодавці зобов’язані дотримуватися правил нарахування заробітної плати. Порушення вважається серйозним і тягне за собою фінансові санкції та адміністративну відповідальність.

Слід зауважити, що порядок і строки виплати заробітної плати на підприємствах регулюються також колективними договорами та індивідуальними трудовими договорами чи контрактами. Але вони не можуть погіршувати становище працівників порівняно із законодавством.

Терміни виплати заробітної плати

КЗпП та Закон «Про оплату праці» чітко встановлюють терміни виплати ЗП:

  1. Зарплата повинна виплачуватися не рідше двох разів на місяць. Традиційно це аванс за першу половину та основна зарплата за другу. Але можливі й інші варіанти, наприклад, 3 рази на місяць. Головне в термінах виплати зарплати та авансу — відсутність затримок понад 7 днів після завершення періоду.
  2. Проміжок часу між виплатами не може перевищувати 16 календарних днів. Це означає, що вони мають відбуватися приблизно кожні 2 тижні, а не раз на місяць.
  3. Виплата зарплати має відбуватися не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який вона нарахована. Наприклад, якщо аванс нараховується за період з 1 по 15 число, то мусить бути виплачений до 22 числа включно.
  4. Якщо день виплати зарплати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, її необхідно виплатити напередодні.

Конкретні дати нарахування та виплати заробітної плати роботодавець встановлює самостійно, але з дотриманням вищенаведених норм. Ці дати обов’язково фіксуються в колективному договорі або іншому нормативному акті підприємства (наказі, положенні про оплату праці). Вони можуть бути «плавучими» (5–7 число, 20–22 число) або фіксованими (наприклад, 7 та 22 число щомісяця).

У разі порушення строкі виплати заробітної плати більш ніж на місяць працівникам виплачується компенсація — розмір заборгованості помножений на індекс інфляції за весь час затримки. А до роботодавця застосовуються фінансові санкції в розмірі 3 мінімальних зарплат за кожне порушення.

0

Коментарі (0)

Читати схожі статті:

Усі новини

У вас залишились питання?

Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.

Покинути сайт