Україна розпочала комплексну реформу у сфері медико-соціальної експертизи, яка була запроваджена у 1992 році на заміну системі оцінювання інвалідності ще за радянських часів. З 1 січня 2025 року система встановлення інвалідності зазнала суттєвих змін: Медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) припинили свою роботу, а їхні функції були передані Експертним командам з оцінювання повсякденного функціонування особи. Це рішення було прийняте необхідністю зменшити бюрократичні процедури, підвищити прозорість процесу та зробити його більш орієнтованим на потреби людей.
19 грудня Верховна Рада України остаточно ухвалила законопроєкт №12178, який передбачає ліквідацію МСЕК з початку 2025 року. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що визначено 291 медичний заклад, у яких створено понад 1476 експертних команд, до складу яких входять понад 5000 лікарів-практиків. 30 грудня Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає скасування медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) з 1 січня 2025 року.
Відтепер вся документація зберігається в електронному вигляді, що усуває можливість втрати важливих документів та підроблення даних про стан пацієнта.. Лікар самостійно вносить інформацію до єдиної системи, що дозволяє зменшити кількість етапів проходження процедури. Разом із тим змінився і підхід до самого оцінювання інвалідності: тепер фахівці аналізують не лише медичні показники, а й загальну здатність людини до самостійного функціонування в повсякденному житті.
Змінився підхід до підбору персоналу для проведення оцінювання. Замість заздалегідь створених і фіксованих комісій, тепер команди збираються випадково, з профільних спеціалістів медичного закладу за вибором пацієнта, відповідно до потреб і фактичних обставин справи. Це має усунути суб’єктивність у прийнятті рішень та підвищити рівень довіри до процесу. До стандартних форм оцінювання (очно або з виїздом команди на місце) були додані можливості проходження оцінювання дистанційно (з використанням телемедицини) або заочно (взагалі без участі пацієнта, за наявними документами). За потреби до участі можуть бути залучені представник хворого, а також навіть його лікуючий лікар. Рішення приймається простою більшістю шляхом відкритого голосування всіх учасників команди. Крім того, процедура стала більш відкритою: фіксація обстежень на камеру або диктофон дозволена, а колишні голови МСЕК не допускаються до роботи у новій системі.
Для тих, хто вже має довідку МСЕК, реформа встановлює наступні основні підходи:
Незміненим залишається питання встановлення інвалідності внаслідок війни. Для підтвердження зв’язку інвалідності з бойовими діями потрібне рішення міжвідомчої комісії при Міністерстві у справах ветеранів. Процедура триває до одного місяця (за потреби продовження на 15 днів). Важливо, що спочатку інвалідність встановлюється за загальним захворюванням, і лише після цього розглядається її зв’язок із війною.
Як зазначає Міністерство Охорони Здоров’я України: на сьогодні в Україні вже сформовано 1500 експертних команд, до складу яких входять 6200 лікарів у 293 медичних закладах. На початок 2025 року на розгляд нової системи передано 1,5 мільйона справ, із яких 19 тисяч уже розглянуто, 28 тисяч знаходяться в процесі розгляду, а ще 6 тисяч перебувають на модерації. Всього на перший квартал заплановано 44 тисячі справ, переданих від МСЕК (всього МСЕК передав 1.5 мільйона). Окрім них будуть і нові справи надходити. Вже всього розглянуто 19 тисяч, 28 в процесі розгляду. Частинка з них могла бути з 44 тисяч переданих справ, частинка - нові. Тобто НЕ ще 44 тисяч справ. А заплановано розгляд 44 тисяч справ, переданих МСЕК.
Реформа – це не просто зміна старої системи на нову, а повне оновлення та цифровізація процедури встановлення інвалідності. Чи буде вона ефективною, покаже час, але вже зараз підхід до цього питання в Україні суттєво змінюється.
Цей інформаційний матеріал створено в рамках проєкту, що реалізується Данською радою у справах біженців (DRC), завдяки фінансуванню в рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу. Висловлені погляди та думки належать виключно автору (авторам) та не обов'язково відображають погляди Європейського Союзу або DRC. Ні Європейська комісія, ні DRC не можуть нести відповідальність за зміст цього матеріалу.
Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.