Парламентські реформи для запобігання та протидії домашньому насильству і жорстокому поводженню з дітьми: законодавчі ініціативи та пілотні проєкти

Поділитись
Зображення 1

1.Парламент просуває правові реформи щодо запобігання та протидії домашньому насильству

Довідкова інформація: За даними Міністерства внутрішніх справ (МВС), у 2023 році було зареєстровано 291400 випадків домашнього насильства. З них понад 163000 випадків були розглянуті як адміністративні справи, що призвело до визнання їх адміністративними правопорушеннями та накладення адміністративного стягнення1; тоді як 6700 були кваліфіковані як кримінальні правопорушення, пов’язані з домашнім насильством.2


За даними Офісу Генерального прокурора, станом на жовтень 2024 року кількість зареєстрованих випадків домашнього насильства зросла на 80% порівняно з відповідним періодом у минулому році (включаючи як адміністративні, так і кримінальні справи). Зокрема, у 2024 році було зареєстровано 8125 кримінальних проваджень, пов'язаних з домашнім насильством, за участі понад 5000 постраждалих, більшість з яких — жінки та діти3, тоді як за перші 5 місяців 2024 року кількість зареєстрованих кримінальних проваджень становила 15214.

1 Особи, які порушують норми Кодексу про адміністративні правопорушення (КУпАП), несуть адміністративну відповідальність, і по відношенню до них застосовуються адміністративні стягнення, такі як штрафи або громадські роботи.

3 Посилання на джерело: htps://zmina.info/news/za-rik-kilkist-vypadkiv-domashnogo-nasylstva-v-ukrayini-zrosla-na-80-ofis- genprokurora

4 Посилання на джерело: htps://opendatabot.ua/analytics/domestic-violence-2024-5

Подальші зміни: 22 травня 2024 року Верховна Рада ухвалила Закон № 3733-IX5, яким внесла зміни до КУпАП щодо посилення відповідальності за домашнє насильство та насильство за ознакою статі6 відповідно до вимог Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульської конвенції)7. Нове законодавство містить положення, щодо наступного:

5 Закон набуде чинності 19 грудня 2024 року.

6 В українському законодавстві термін «насильство за ознакою статі» використовується замість терміну «гендерно зумовлене насильство», оскільки поняття «гендер» не закріплене в національному законодавстві; натомість використовується вужчий за обсягом термін «стать».

7 Стамбульська конвенція ратифікована і набула чинності в Україні у 2022 році. Як держава-підписант, Україна зобов'язана вдосконалити своє законодавство у сфері протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі відповідно до цієї конвенції.

8 Програма для кривдників складається із заходів, заснованих на оцінці ризиків і спрямованих на зміну насильницької поведінки кривдника. Вона спрямована на розвиток неагресивної психологічної моделі особистісних стосунків, забезпечення відповідальності кривдника за свої дії та їхні наслідки, в тому числі у вихованні дітей, та подолання упереджень щодо гендерних ролей.

9 Під «відповідними службами» слід розуміти органи місцевого самоврядування та місцеві державні адміністрації.

10 Малозначність правопорушення - це випадок, коли вчинене адміністративне правопорушення вважається настільки незначним, що суд може прийняти рішення про не притягнення особи до адміністративної відповідальності. Зазвичай це стосується ситуацій, коли правопорушення не завдало істотної шкоди, його наслідки не є тяжкими, а також інші обставини справи можуть бути враховані.

11 Усне зауваження не є адміністративним стягненням, а є заходом впливу, який може бути застосовано за малозначне правопорушення згідно КУпАП.

12 Згідно з українським законодавством, сексуальне насильство - злочин, який полягає у вчиненні будь-яких насильницьких дій сексуального характеру, не пов'язаних із проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди такої особи.

13 Такі діяння каратимуться штрафом у розмірі від 1700 до 3400 гривень, або громадськими роботами (від 20 до 40 годин), або виправними роботами (до одного місяця з утриманням 20% заробітку), або адміністративним арештом терміном до 10 днів.

14 Згідно з українським законодавством, дитина вважається малолітньою до досягнення нею 14-річного віку.

15 Згідно з українським законодавством, неповнолітньою вважається дитина у віці від 14 до 18 років.

2.Зміни до законодавства щодо протидії насильству стосовно дітей

Довідкова інформація: У 2017 році Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) представив статистику, згідно з якою 67% дітей віком від 11 до 17 років стикаються з булінгом в Україні18. У 2018 році Парламент прийняв антибулінгове законодавство, включивши у нього таке поняття як «булінг» та встановивши адміністративну відповідальність за булінг в освітньому процесі, визнавши, що булінг переважно відбувається в освітніх установах, де діти регулярно взаємодіють зі своїми однолітками та вчителями і можуть стикатися з такими діями найчастіше. За даними загальнонаціонального репрезентативного дослідження «Булінг і толерантність в закладах освіти після 24 лютого 2022 року» 19 51,3% опитаних дітей повідомили, що колись стикалися з булінгом. Однак булінг не обмежується виключно освітнім процесом, він також трапляється в інших середовищах, де діти проводять час, наприклад, у сферах спорту, культури, оздоровлення та відпочинку, лікування.

Подальші зміни: 6 червня 2024 року Верховна Рада ухвалила Закон № 3792-IX, який удосконалює правові засади запобігання насильству та жорстокому поводженню з дітьми20, насамперед у формі булінгу. Метою змін є удосконалення законодавчого визначення булінгу, розширення сфери застосування антибулінгового законодавства та створення механізмів захисту прав дітей та інших осіб у всіх середовищах, де може мати місце булінг. Наступні зміни внесені до законодавства:

16 Наприклад: 1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; 2) попередження; 3) догана або сувора догана; 4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

17 Згідно з українським законодавством, людина вважається повнолітньою після досягнення нею 18 років.

18 Дані наведено за результатами дослідження, проведеного на замовлення ЮНІСЕФ у 2017 році, посилання: htps://reliefweb.int/report/ukraine/bullying-ukraine-major-problem-children-unicef-launches-anti-bullying-campaign

19 Дослідження Міністерства освіти і науки України, Інституту модернізації змісту освіти та програми «Безпечний простір», у рамках якого було проведене опитування серед дітей віком від 10 до 14 років у період з листопада 2023 року по січень 2024 року, посилання: htps://mon.gov.ua/news/prychyny-bulinhu-rezultaty-masshtabnoho-doslidzhennia-v-ukrainskykh-shkolakh

20 Згідно з українським законодавством, дитина - це особа віком до 18 років.

21 Колектив - група з двох або більше осіб, які об’єднані (організовані) відповідно до законодавства з метою здобуття освіти, тренування, творчості, оздоровлення, відпочинку, лікування тощо та не перебувають між собою у трудових відносинах.

22 Для більш детальної інформації про заходи захисту від жорстокого поводження з дітьми, будь ласка, дивіться схему, наведену після цієї таблиці.

Зверніть увагу: Адміністративна відповідальність за булінг залишається без змін і застосовується лише до випадків булінгу, що відбуваються в межах освітнього процесу. Однак законопроєкт №940024 може розширити цю відповідальність.


Як виглядають заходи протидії булінгу на практиці

3.Міністерства25 запустили пілотний проєкт для центрів захисту дітей

Довідкова інформація: В Україні проблема насильства над дітьми є предметом занепокоєння. Різні суб'єкти, включаючи соціальні служби, медичні установи, правоохоронні органи, прокуратуру та суддів, працюють над захистом прав дітей. Однак ці зусилля часто є нескоординованими, оскільки не існує ефективного механізму перенаправлення. Як наслідок, діти часто зазнають ретравматизації, оскільки їм доводиться проходити численні допити, що проводяться різними установами26.

23 Згідно з українським законодавством, соціальні послуги повинні надаватися людям, які стикаються із загрозою їхньому життю або здоров'ю, включаючи жорстоке поводження з дітьми.

24 Законопроєкт № 9400 від 19 червня 2023 року. Посилання: htps://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42132

25 Зокрема, Міністерство юстиції, Офіс Генерального прокурора, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство соціальної політики та Міністерство охорони здоров'я.

26 Посилання на джерело: htps://www.unicef.org/ukraine/media/21316/file/BARNAHUS_web_2.pdf


Для вирішення цієї проблеми в Україні за підтримки ЮНІСЕФ та Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх впроваджується модель «Барнахус»27. У липні 2020 року було створено робочу групу з нагляду за впровадженням моделі «Барнахус». До початку повномасштабного вторгнення в Миколаєві вже був створений і працював «Барнахус». Станом на початок грудня 2022 року модель «Барнахус» також була створена і запрацювала у Вінницькій, Тернопільській та Київській областях28. Незважаючи на ці досягнення, законодавства, яке б регулювало та інституціоналізувало модель «Барнахус», не існувало.

Подальші зміни: 26 липня 2024 року Міністерства підписали спільний Наказ № 2218/5/180/523/352-Н/1306, яким впроваджується пілотний проєкт створення центрів захисту дитини за моделлю «Барнахус» (далі – Центр). Завданнями Центру є:

  • Забезпечити дружнє середовище для дітей, які пережили насильство або є свідками у кримінальному провадженні, під час проведення слідчих (процесуальних) дій.
  • Забезпечити надання дітям, які пережили насильство або є свідками у кримінальному провадженні, комплексної соціальної, психологічної, правничої та долікарської допомоги.

Центр є міждисциплінарною, спеціалізованою установою та структурним підрозділом іншого закладу, що створюється для проведення слідчих дій, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом, у дружньому до дитини середовищі. Він надає комплексну соціальну, психологічну, правничу, долікарську та інші види допомоги і послуг дітям, які пережили або стали свідками кримінальних правопорушень.

Модель «Барнахус» умовно складається з чотирьох кімнат, кожна з яких призначена для певної мети:

У рамках пілотного проєкту діти можуть бути доставлені до Центру Національною поліцією, іншими органами досудового розслідування, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та/або іншими довіреними особами — членами сім'ї, родичами, друзями. Це відбувається за згодою законного представника або особистою згодою дитини для проведення слідчих дій у дружньому для дитини середовищі з метою мінімізації її травматизації.

Обов'язковим початковим кроком є зустріч з психологом або фахівцем із соціальної роботи в Центрі, де:

  • оцінюються потреби дитини;

27 «Барнахус» - у перекладі з ісландської мови «будинок для дітей», де під одним дахом організовуються міждисциплінарні та міжвідомчі заходи для дітей, які пережили або стали свідками злочинів.

28 Посилання на джерело: htps://www.hsa.org.ua/blog/barnahus-efektyvna-systema-model-roboty-z-ditmy-shho-postrazhdaly- vid-nasylstva-abo-staly-svidkamy-takogo-2/

  • дитину та/або законного представника інформують про їх права та доступні послуги (у тому числі про право на отримання безоплатної вторинної правничої допомоги та проходження комплексного медичного обстеження).

Зверніть увагу: Центр надає послуги дітям та їхнім законним представникам безкоштовно. Обсяг послуг для кожної дитини визначається індивідуально, виходячи з оцінки потреб. За потреби Центр може хабезпечити цілодобове перебування дитини та її законного представника. Після завершення процедур, пов'язаних з перебуванням дитини в Центрі, та її повернення до місця проживання або подальшого перебування, Центр інформує та залучає відповідні органи соціального захисту. Це гарантує подальше надання послуг дітям та сім’ям.


Цей правовий бюлетень розроблений Данською радою у справах біженців (DRC) завдяки фінансуванню від Європейського Союзу, Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги, а також Гуманітарного фонду для України.

 

Деякі терміни, що використовуються у цьому документі, взяті із законопроєктів або чинного законодавства. Відповідальність за зміст документа несуть виключно автори. Погляди, висловлені в цьому документі, жодним чином не повинні сприйматися як відображення офіційної позиції Європейського Союзу, USAID, уряду США, Гуманітарного фонду для України чи DRC. Ні Європейська комісія, ні уряд США, ні Фонд не несуть відповідальності за будь-яке використання інформації, що міститься у цьому правовому бюлетені.

0

Коментарі (0)

Читати схожі статті:

Усі новини

У вас залишились питання?

Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.

Покинути сайт