1.Кабінет Міністрів спростив процедуру отримання статусу людини з інвалідністю внаслідок війни
Довідка: Відповідно до Постанови №306, цивільні особи, які стали людьми з інвалідністю внаслідок дії вибухонебезпечних предметів1, можуть звернутися про встановлення причинно-наслідкового зв'язку між війною та отриманими пораненнями і набути статус людини з інвалідністю внаслідок війни. Цей статус гарантує додатковий соціальний захист та пільги, такі як підвищені пенсії, пільги на оплату комунальних послуг тощо. Статус можуть набути лише особи, які отримали поранення в зоні активних бойових дій.2
Подальші зміни: 15 жовтня 2024 року Кабінет Міністрів ухвалив Постанову №1186, яка спрощує процедуру отримання статусу та уточнює територіальний принцип щодо шкоди здоров'ю, набутої на непідконтрольних уряду територіях.
2. Кабінет Міністрів спростив доступ до обслуговування протезів
Довідка: За даними Міністерства соціальної політики, з січня по липень 2023 року за допоміжними засобами реабілітації звернулися 58 852 особи, з них протезувалися 20 737 осіб, а 11 126 осіб вже отримали протези.5
Подальші зміни: 29 жовтня 2024 року Кабінет Міністрів прийняв Постанову №1232, якою вніс зміни до порядку заміни важливої частини протеза — протезної гільзи6 . За спрощеною процедурою, якщо вартість заміни гільзи не перевищує 15% від максимальної вартості протеза7, така заміна здійснюється на підставі рішення підприємства, що забезпечує заміну8. Жодних додаткових документів від медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) або військово-лікарської комісії (ВЛК) не потрібно.
Прийняті зміни значно пришвидшать процес отримання нової протезної гільзи.
Також спрощено процедуру забезпечення засобами реабілітації військовослужбовців з ампутованими кінцівками. Згідно зі змінами, таким особам видається довічне направлення на забезпечення засобами реабілітації.
Зверніть увагу: Якщо вартість заміни протезної гільзи перевищує 15% граничної вартості протезу, така заміна здійснюється на підставі рішення МСЕК або ВЛК.
3. Кабінет Міністрів надав додаткову підтримку для закупівлі твердого палива на опалювальний сезон
Довідка: У жовтні 2023 року Кабінет Міністрів запустив Пілотний проєкт, який запровадив додаткову підтримку населення на придбання твердого палива в період дії воєнного стану на опалювальний сезон 2023/2024 років. Після успішної реалізації пілотного проекту Кабінет Міністрів України прийняв постанову, якою надав додаткову підтримку на закупівлю твердого палива на 2024/2025 та наступні опалювальні сезони.
Подальші зміни: 15 жовтня 2024 року Кабінет Міністрів прийняв Постанову №1169, запровадивши додаткову підтримку на придбання твердого палива на опалювальний сезон 2024/2025 років та наступні опалювальні сезони.
4 Дії або бездіяльність адміністратора центру надання адміністративних послуг та/або посадової особи Міністерства у справах ветеранів України можуть бути оскаржені в судовому порядку без сплати судового збору та зі скороченими строками розгляду.
5 Посилання: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3749688-do-minsocpolitiki-za-piv-roku-zvernulisa-za-dopomogou-u- protezuvanni-majze-59-tisac osib.html
6 Саме протезна гільза є основним і найважливішим елементом з’єднання кукси пацієнта з рештою частин протеза. Тіло людини може змінюватися протягом року після протезування. Адже людина може схуднути або набрати вагу. Відповідно, заміна протезної гільзи може знадобитися кілька разів на рік, і держава це фінансує.
7 Від граничної вартості протеза, встановленої Міністерством соціальної політики.
8 Наразі в різних регіонах України функціонує 103 підприємства, які надають засоби реабілітації та послуги з ремонту за рахунок коштів державного бюджету, посилання: https://www.msp.gov.ua/news/23352.html
Зверніть увагу: Сума додаткової підтримки не включається до розрахунку сукупного місячного (річного) доходу осіб.
4. Кабінет Міністрів змінив критерії доступної іпотеки
Довідка: Приватне акціонерне товариство "Українська фінансова житлова компанія" створене з метою розробки та впровадження механізму доступної іпотеки. Зокрема, для забезпечення можливості отримання іпотечного кредиту до 7% річних строком до 20 років із залученням банків за посередництва держави.
Доступною іпотекою можуть скористатися громадяни України, зокрема медичні працівники, вчителі, науковці, ветерани війни та їхні сім'ї, внутрішньо переміщені особи та інші українці, які не мають власного житла.
Подальші зміни: 4 жовтня 2024 року Кабінет Міністрів ухвалив Постанову №1136, якою вніс зміни до критеріїв, яким має відповідати іпотечне майно. Зміни значно розширили перелік майна, яке може бути передане в іпотеку, щоб позичальники мали більше можливостей для вибору нерухомості.
5. Переглянуто мінімальну допомогу по безробіттю
Довідка: 20 жовтня 2023 року Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття вперше з 2020 року підвищив мінімальний розмір допомоги по безробіттю.
Подальші зміни: 19 вересня 2024 року Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття прийняв Постанову №74, якою встановив новий розмір мінімальної допомоги по безробіттю з 01 жовтня 2024 року.
6. Міністерство встановило граничну вартість послуг, що надаються за принципом "гроші, ходять за людиною"
Довідка: 6 серпня 2024 року Кабінет Міністрів ухвалив Постанову №888, якою запровадив пілотний проєкт із надання стаціонарного догляду та послуг підтриманого проживання літнім внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та людям з інвалідністю. Проект базується на принципі "гроші ходять за людиною".
Подальші зміни: 17 жовтня 2024 року набув чинності наказ Міністерства соціальної політики №386-Н12, який встановлює граничну вартість послуг, що надаються в рамках пілотного проекту з організації надання соціальних послуг ВПО похилого віку та людям з інвалідністю за принципом "гроші ходять за людиною":
Гранична вартість послуг є важливою величиною для визначення розміру компенсації вартості соціальних послуг, наданих особі. Компенсація не може перевищувати максимальну вартість.
Цей правовий бюлетень розроблений за проєктом, що фінансується в рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу.
Деякі терміни, що використовуються у цьому документі, взяті із законопроєктів або чинного законодавства. Відповідальність за зміст бюлетеня несуть виключно автори. Погляди, висловлені в цьому документі, жодним чином не повинні сприйматися як відображення офіційної позиції Європейського Союзу чи Данської ради у справах біженців (DRC). Ні Європейська комісія, ні DRC не несуть відповідальності за будь-яке використання інформації, що міститься в ньому.
11 Гіг-спеціаліст - особа, яка працює за гіг-контрактом. Гіг-контракт - це угода для ІТ-спеціалістів, що поєднує в собі риси фрілансу та соціальні гарантії для ІТ-працівників. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, дивіться Правовий бюлетень DRC, випуск 89, посилання:
12 Наказ був прийнятий 21 серпня 2024 року з подальшими змінами від 13 вересня 2024 року
Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.