1.Огляд демографічних тенденцій в Україні
30 вересня 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив Розпорядження №922-р, яким затвердив Стратегію демографічного розвитку України на період до 2040 року (Стратегія). Стратегія є довгостроковим програмним документом, який визначає основні демографічні виклики та загрози для України, а також стратегічні цілі та завдання щодо їх подолання, та розв'язання соціальних і гуманітарних проблем.
Наведений нижче огляд Стратегії включає основні статистичні дані та ключові аспекти негативних демографічних тенденцій.
Зверніть увагу: всі цифри, наведені нижче, були консолідовані Міністерством соціальної політики (Мінсоцполітики) у Стратегії.
За даними Державної служби статистики України, чисельність населення України станом на 5 грудня 2001 року становила 48,5 мільйонів осіб. За оцінками Інституту демографії та соціальних досліджень станом на липень 2024 року — 35,8 мільйонів осіб, у тому числі 31,1 мільйон осіб на підконтрольних Уряду України територіях;
1 За даними Мінсоцполітики з посиланням на дані ООН за 2022 рік та Державної прикордонної служби за 2023-2024 роки
2 Згідно з доповідями Управління Верховного комісара ООН у справах біженців
Масове вимушене переміщення населення в межах України
3 За даними Центру економічної стратегії
4 144 000 квадратних кілометрів
5 Цифри базуються на статистичних даних, наданих Київською школою економіки станом на січень 2024 року та консолідованих Мінсоцполітики для цілей Стратегії.
В Україні відсутнє доступне та якісне соціальне житло для людей, які його потребують. У критичній ситуації, спричиненій війною, держава та місцеві органи влади дуже обмежені у своїх можливостях надавати житло у тимчасове користування.
2.Кабінет Міністрів спростив процедуру призначення державної соціальної допомоги
23 серпня 2024 року Кабінет Міністрів ухвалив Постанову №968, запровадивши цифровізацію процедури подання заяв на різні види державної соціальної підтримки, зокрема:
6 До цієї категорії входять такі види соціальної допомоги: Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами, допомога при народженні дитини, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомога при усиновленні дитини, допомога одиноким матерям, допомога на сім'ям з дітьми з рідкісними (орфанними) захворюваннями.
7 Раніше — лише для виплат допомоги при народженні дитини.
3.Парламент удосконалив положення щодо реабілітації, охорони здоров'я та зайнятості осіб з інвалідністю
21 серпня 2024 року Верховна Рада ухвалила Закон №3911-IX9, спрямований на вдосконалення механізму квотування робочих місць для осіб з інвалідністю, розширення послуг з реабілітації та встановлення нових стандартів для медичних працівників.
8 Усунуто прогалину в законодавстві щодо віку дитини. Раніше виняток застосовувався лише у випадку, якщо дитина з інвалідністю не досягла 16 років.
9 Закон набирає чинності 18 грудня 2024 року
10 Роботодавці зобов'язані виконувати 4% квоту для працевлаштування осіб з інвалідністю (1 місце, якщо на підприємстві працює від 8 до 25 працівників). У разі недотримання квоти штраф становить середньорічну заробітну плату за одне незаповнене робоче місце для осіб з інвалідністю (зменшену вдвічі, якщо на підприємстві працює менше 25 працівників).
11 Реабілітація починається з реабілітаційного обстеження, визначення наявності або ризиків виникнення обмежень у повсякденному функціонуванні, їх оцінки та складання індивідуального плану реабілітації. Індивідуальний план реабілітації складається мультидисциплінарною реабілітаційною командою на основі Державного типового плану реабілітації. Реабілітаційна допомога низького обсягу спрямована на задоволення базових потреб пацієнта, наприклад, використання фізичних вправ та інструкцій з догляду, що не потребують детального планування
12 Державна система, яка автоматизує дані про соціальні послуги та інтегрує різні програми в єдину цифрову платформу
4.Кабінет Міністрів спростив доступ до одноразової допомоги у зв'язку зі смертю або інвалідністю осіб
Довідкова інформація: 29 квітня 2016 року Кабінет Міністрів прийняв Постанову №336, запровадив Порядок надання одноразової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців. Згодом Порядком було розширено перелік осіб, які мають право на отримання допомоги.
Подальші зміни: 25 вересня 2024 року Кабінет Міністрів ухвалив Постанову №1090, спростивши процедуру отримання одноразової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців.
13 Використання продукту у спосіб і з метою, не зазначеними в інструкції
14 Батьки; один з подружжя, який не одружився вдруге; діти, які не мають (і не мали) власної сім'ї; діти, які мають власну сім'ю, але стали інвалідами до досягнення 18-річного віку; діти, обоє батьків яких померли або пропали безвісти; утриманці померлого, які отримують у зв'язку з цим пенсію.
5.Кабінет Міністрів затвердив одноразову допомогу на підготовку до зими
30 серпня 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 993, запровадивши одноразову допомогу на придбання твердого палива на опалювальний сезон 2024/2025 років.
Зверніть увагу: Уряд передбачив лише 16-денний термін для подачі заявки до 16 вересня 2024 року. Водночас на відповідній території діє ще кілька програм, спрямованих на підтримку цієї ж категорії осіб19.
15 Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2024 року становить 3 028 гривень. Розмір допомоги становить 750 * 3 028 грн = 2 271 000 грн
16 Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2024 року становить 3 028 гривень. Розмір допомоги становить 400 * 3 028 грн. = 1 211 200 грн
17 Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2024 року становить 3 028 гривень. Розмір допомоги становить 300 * 3 028 грн = 908 400 грн
18 Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2024 року становить 3 028 гривень. Розмір допомоги становить 250 * 3 028 грн = 757 000 грн
19 Аналіз програм буде представлений у наступних Правових бюлетенях DRC за жовтень та листопад відповідно.
Право на участь в програмі мають фактичні мешканці Сумської, Харківської, Херсонської, Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської та Чернігівської областей у 10-кілометровій зоні від державного кордону з Російською Федерацією або лінії зіткнення та/або в зоні активних бойових дій.
Одноразова виплата становить 21 000 грн на домогосподарство і надається міжнародними організаціями. Заяву можна подати онлайн або особисто до сільської, міської ради чи військової адміністрації, разом із необхідними документами:
Зверніть увагу: Сума допомоги не враховується при розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
6.В Україні запроваджено гранти на здобуття ступеня бакалавра
Довідкова інформація: Українська система фінансування вищої освіти включає бюджетні та контрактні місця. Перед початком вступної кампанії держава визначає загальну кількість бюджетних місць для кожної спеціальності, виходячи з пріоритетів та фінансових можливостей держави. У свою чергу, університети подають заявки на максимальний обсяг бюджетних місць для кожної зі своїх спеціальностей. Під час вступної кампанії кожен абітурієнт може претендувати на бюджетні місця відповідно до балів, отриманих під час іспитів. Існують також певні категорії, які мають пріоритет на бюджетне фінансування, наприклад, особи з інвалідністю. Кожен студент також може бути зарахований на контрактну форму (вартість навчання сплачується фізичною або юридичною особою) у разі, якщо не вдасться отримати місце за державним замовленням.
До прийняття цієї постанови в Україні не існувало грантів для оплати за навчання.
Подальші зміни: 18 липня 2024 року Кабінет Міністрів ухвалив, а пізніше 13 вересня 2024 року вніс зміни до Постанови №82220, представивши пілотний проєкт грантової підтримки для покриття частини вартості навчання для здобуття ступеня бакалавра (для студентів медичних та ветеринарних спеціальностей — також ступеня магістра).
Як отримати грант?
20 Зміни, прийняті Кабінетом Міністрів у Постанові №1059, посилання: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1059-2024-%D0%BF#Text
Розмір гранту залежить від результатів вступних іспитів до вищих навчальних закладів України. Він спрямований на повне або часткове покриття вартості навчання на бакалаврській програмі21:
Грант надається заявникам, які вже зараховані на навчання:
7.100-відсоткова компенсація за гуманітарне розмінування земельних ділянок
Довідкова інформація: У березні 2024 року Кабінет Міністрів ухвалив Постанову №284, якою затвердив Порядок компенсації витрат на гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення. Компенсація є одноразовою виплатою за розмінування кожної земельної ділянки. Розмір компенсації становить 80% вартості послуг з гуманітарного розмінування23.
Подальші зміни: 30 серпня 2024 року Кабінет Міністрів прийняв Постанову №990, якою, серед іншого, вніс зміни до умов компенсації за послуги з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються з 15 квітня 2024 року. Якщо раніше агровиробники мали покривати 20% вартості24 за власний кошт, то тепер всі 100% вартості послуг з гуманітарного розмінування фінансується за рахунок бюджетних коштів.
Інші законодавчі зміни
1. Тимчасова спеціальна комісія з питань майнових і немайнових прав ВПО опублікувала попередній звіт, в якому окреслила ключові заходи щодо забезпечення житлом, компенсацій та фінансової допомоги від держави для ВПО та іншого постраждалого від війни населення (Постанова №3921-IX від 21 серпня 2024 року )
Цей правовий бюлетень розроблений за проєктом, що фінансується в рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу.
Деякі терміни, що використовуються у цьому документі, взяті із законопроєктів або чинного законодавства. Відповідальність за зміст бюлетеня несуть виключно автори. Погляди, висловлені в цьому документі, жодним чином не повинні сприйматися як відображення офіційної позиції Європейського Союзу чи Данської ради у справах біженців (DRC). Ні Європейська комісія, ні DRC не несуть відповідальності за будь-яке використання інформації, що міститься в ньому.
21 Сума гранту буде помножена на коефіцієнт залежно від спеціалізації.
22 Середня ціна за рік навчання у вищих навчальних закладах у 2023 році становила 23 491 грн порівняно з 20 532 грн у 2022 році.
23 Для отримання додаткової інформації див. Спеціальний випуск Правового бюлетеня DRC з питань гуманітарного розмінування, випуск 104, посилання: https://pro.drc.ngo/media/dvte5khs/legal-alert-104-special-issue-on-humanitarian-demining.pdf
24 Для отримання додаткової інформації, будь ласка, див. Спеціальний випуск Правового бюлетеня DRC з питань гуманітарного розмінування, випуск 104, посилання: https://pro.drc.ngo/media/dvte5khs/legal-alert-104-special-issue-on-humanitarian-demining.pdf
Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.