Нормативно-правові зміни щодо тимчасового проживання ВПО, доступу до правової допомоги та інших ініціатив в Україні

Поділитись
Зображення 1

1.Кабінет Міністрів розробив вимоги до місць тимчасового проживання ВПО

1 вересня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №930, якою затвердив Порядок функціонування місць тимчасового проживання для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Порядок є першим нормативно-правовим актом такого типу, який визначає:

  • механізм утворення місць тимчасового проживання ВПО;
  • мінімально необхідні вимоги для життєзабезпечення ВПО.

2.Кабінет Міністрів вніс зміни до Порядку здійснення компенсації витрат на тимчасове проживання ВПО

Довідка: 19 березня 2022 року Кабінет Міністрів прийняв Постанову № 333, яка надає можливість домогосподарствам, що приймають ВПО, отримати відшкодування витрат, пов'язаних з проживанням.1 Процедура була досить загальною, що призводило до неоднозначності трактувань та колізій у застосуванні положень.

Подальші зміни: 1 вересня 2023 року Кабінет Міністрів прийняв Постанову №936, якою вніс зміни до Порядку компенсації. Зміни стосуються проведення перевірок та усунення деяких суперечливих аспектів.

1 Див. Правовий Бюлетень Данської Ради Випуск 78 для того, щоб дізнатися більше інформації щодо цього питання.

3.Міністерство юстиції затвердило Порядок подання електронного звернення про надання безоплатної правничої допомоги

Передумови: 10 квітня 2023 року Верховна Рада ухвалила Закон №3022-IX, яким вносить зміни у доступ до безоплатної правової допомоги. Серед інших змін, поправка створила можливість подання електронних звернень з метою отримання безоплатної правничої допомоги.2

Останні події: 18 серпня 2023 року Міністерство юстиції оприлюднило Наказ №2994/5, яким затвердило Порядок подання електронного звернення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги (БВПД). Ця зміна має особливе значення для осіб, які мали обмежений доступ до БВПД, наприклад, для мешканців непідконтрольних уряду територій (НПУТ), українців за кордоном та осіб з інвалідністю.

Кроки для подання електронної заяви:

2 Див. Правовий Бюлетень Данської Ради Випуск 94 для того, щоб дізнатися більше інформації щодо цього питання.

3 Електронний підпис або кваліфікований електронний підпис (КЕП) використовується для підписання електронних документів або отримання доступу до державних послуг і може бути отриманий як онлайн, так і особисто. При особистому зверненні електронні підписи надаються, зокрема, Державною податковою службою. Отримати електронний підпис онлайн ще зручніше, наприклад, використовуючи додаток «Дія».

4 Ці дані надаються у суворій відповідності до переліку, наведеного у ст. 14 Закону України "Про безоплатну правничу допомогу". Факт належності до певної категорії підтверджується відповідним документом. Документ також підписується і надсилається разом із заявою.

4.Додаток «Дія» відображатиме дані з Державного реєстру актів цивільного стану громадян

Довідка: Застосунок «Дія» був запущений наприкінці 2019 року як додаток для полегшення доступу до державних послуг. Протягом наступних років він поступово збільшував кількість даних та послуг, що надаються. У 2020 році у застосунку «Дія» з'явилася можливість для батьків завантажувати свідоцтва про народження своїх дітей.

Подальші зміни: 8 вересня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №961, якою розширив перелік послуг, що надаються через застосунок Дія, щоб полегшити процес поновлення документів та доступ до відповідних послуг.

Зокрема, стало можливим сформувати електронну версію актового запису, що міститься в Реєстрі актів цивільного стану громадян, за допомогою веб-порталу «Дія». Після формування документа він стає доступним у застосунку «Дія». Електронний документ формується разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR- код, штрих-код, цифровий код) і не може бути використаний без нього.

Документи, які стають доступними для формування через «Дію»:

  1. свідоцтво про народження дитини5;
  2. свідоцтво про шлюб;
  3. свідоцтво про розірвання шлюбу;
  4. свідоцтво про зміну імені.

Електронні версії мають таку ж юридичну силу, як і паперові, і можуть використовуватися окремо. Електронна версія буде згенерована:

  • безкоштовно;
  • на вимогу фізичної особи, яка досягла 14-річного віку, щодо актового запису цивільного стану, складеного стосовно неї (звертаємо увагу, що, як і раніше, свідоцтво про народження дитини також може бути сформовано на вимогу батька або матері);
  • послуга надається лише щодо відомостей, які містяться в Реєстрі та ідентифікуються за персональним номером облікової картки платника податків особи, щодо якої вона складена.

5.Профільні міністерства узгодили Типовий план повернення дітей та осіб, евакуйованих з інтернатних закладів

Довідка: Станом на 24 лютого 2022 року 37 будинків дитини виховували дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Станом на грудень 2022 року, через постійні обстріли, діти з 22 будинків дитини були

5 Якщо раніше можна було завантажити сертифікат, виданий у паперовому вигляді, то тепер документ може бути повністю сформований у цифровому вигляді.


евакуйовані в безпечніші місця в Україні або за кордон. У відповідь на це 1 червня 2023 року Кабінет Міністрів прийняв Постанову №546, якою затвердив Порядок евакуації та повернення дітей, які перебувають в інтернатних закладах.6

Подальші зміни: 9 серпня 2023 року Міністерство соціальної політики України, Міністерство з питань реінтеграції та Міністерство внутрішніх справ України підписали спільний наказ №274-Н/215/651, яким затвердили типовий План повернення дітей.

Типовий план розробляється на обласному рівні у разі прийняття рішення про доцільність повернення дітей. Відповідні обласні адміністрації визначають відповідальних виконавців та строки виконання Плану.

Спільним наказом також затверджено Типовий акт обстеження стану і безпеки будівель та житлово-побутових умов інтернатного закладу.

Інші законодавчі зміни

  1. Додатково продовжено до кінця осені термін подання заяв на отримання одноразової допомоги особами, які втратили врожай через руйнування Каховської ГЕС (Постанова №980 від 12 вересня 2023 року)7
  2. Кабінет Міністрів погодив збільшення фінансування на забезпечення питною водою Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей. Раніше ці області забезпечувалися водою з Каховського водосховища (Розпорядження №794-р від 12 вересня 2023 року)
  3. Кабінет Міністрів підтримав грант у розмірі 150 мільйонів доларів США від мультидонорського трастового фонду для реалізації проєкту «Ремонт житла для відновлення прав і можливостей людей» (HOPE) (Розпорядження №864-р від 29 вересня 2023 р.)

6 Див. Правовий Бюлетень Данської Ради Випуск 95 для того, щоб дізнатися більше інформації щодо цього питання.

7 Див. Правовий Бюлетень Данської Ради Випуск 97 для того, щоб дізнатися більше інформації щодо цього питання.


Цей правовий бюлетень розроблений завдяки фінансовій підтримці у рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу.

 

Деякі терміни, що використовуються у цьому документі, взяті із законопроєктів або чинного законодавства. Відповідальність за зміст бюлетеня несуть виключно автори. Погляди, висловлені в цьому документі, жодним чином не повинні сприйматися як відображення офіційної позиції Європейського Союзу чи Данської ради у справах біженців (DRC). Ні Європейська Комісія, ні DRC не несуть відповідальності за будь-яке використання інформації, що міститься в ньому.

0

Коментарі (0)

Читати схожі статті:

Усі новини

У вас залишились питання?

Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.

Покинути сайт