Позбавлення батьківських прав — це рішучий захід впливу на недобросовісних батьків, які не виконують своїх обов’язків щодо дитини. Такий серйозний крок може бути застосований лише у випадках, передбачених законодавством України. У цій статті розбираємось у процесі детально.
Підстави позбавлення батьківських прав
Які підстави позбавлення матері та батька батьківських прав? Відповідно до статті 164 Сімейного кодексу України, доцільною процедура вважається, коли батьки:
Ухилення від виконання обов’язків є підставою позбавлення батьківських прав, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема:
Слід зазначити, що несплата аліментів чи тимчасове обмеження свободи одного з батьків не є безумовними підставами для позбавлення батьківських прав. Також не можна задіяти процедуру до людини, яка не виконує своїх обов’язків внаслідок душевної хвороби, недоумства, якщо вона не визнана судом недієздатною.
Процедура допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях. Суд ставить на перше місце інтереси дитини, а тому при визначенні підстав для позбавлення прав завжди виходить із принципу якнайкращого забезпечення інтересів дитини.
Хто має право звернутися з позовом до суду
Справи про позбавлення батьківських прав батька чи матері розглядаються судом за позовом:
Згідно зі статтею 165 Сімейного кодексу на позбавлення батьківських прав можуть подати заяву особи, зацікавлені у захисті прав та інтересів дитини. При цьому опікун, піклувальник, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший заклад, в якому перебуває дитина, зобов’язані це зробити, якщо їм стало відомо про факти неналежного виконання батьківських обов’язків.
Орган опіки та піклування також наділений правом звернення до суду з метою захисту прав дитини. Участь представника органу опіки є обов’язковою при розгляді судом справ про позбавлення батьківських прав матері або батька.
Прокурор може подавати позов в інтересах дитини за наявності для цього підстав, зокрема у разі ухилення органу опіки та піклування від захисту прав дитини.
Дитина, яка досягла 14 років, може самостійно надати причини для позбавлення батьківських прав, звернувшись з позовом до суду. Це положення спрямоване на посилення гарантій захисту прав дитини, яка страждає від неналежного виконання батьками своїх обов’язків.
Перелік документів та інших доказів, що додаються до позовної заяви
Отже, що потрібно для позбавлення батьківських прав? Окрім позовної заяви також необхідно додати:
Обов’язковим є долучення у перелік документів на позбавлення батьківських прав висновку органу опіки та піклування про доцільність процедури. Для отримання такого висновку позивач повинен попередньо звернутися до органу опіки із заявою та відповідними документами.
Доказами у справі можуть бути:
Важливо підготувати вичерпний перелік доказів, які підтверджують наявність підстав для позбавлення батьківських прав. Доказова база має бути переконливою і беззаперечно свідчити про винну поведінку батьків щодо дитини.
Як позбавити батьківських прав
Процедура позбавлення батьківських прав складається з кількох етапів.
Звернення до органу опіки та піклування за місцем проживання дитини із заявою про надання висновку щодо доцільності процедури
На підставі заяви та доданих документів для позбавлення батьківських прав орган опіки проводить обстеження умов проживання дитини, її виховання та утримання. Представники органу опіки з’ясовують ставлення батьків до дитини, їхню поведінку, спосіб життя. За необхідності залучаються інші органи та служби (кримінальна поліція у справах дітей, соціальні служби тощо).
За результатами розгляду заяви орган опіки складає акт обстеження житлово-побутових умов, готує письмовий висновок про доцільність позбавлення батьківських прав та передає його заявнику. Цей висновок є важливим, але не обов’язковим доказом у суді.
Підготовка та подання позовної заяви до суду за місцем проживання відповідача (того з батьків, кого позбавляють прав)
У позовній заяві необхідно чітко викласти обставини, що свідчать про необхідність позбавлення батьківських прав, додати всі наявні докази. До заяви також додається квитанція про сплату судового збору, розмір якого у 2023 році становить 1211.20 грн. За необхідності позивач може клопотати перед судом про відстрочення або розстрочення судового збору, зменшення його розміру або звільнення від оплати.
Розгляд справи у судовому засіданні:
Суд заслуховує пояснення сторін, досліджує докази, заслуховує думку дитини (якщо вона досягла 14 років). Обов’язковою є участь представника органу опіки та піклування, який повинен подати суду письмовий висновок щодо обставин справи.
Якщо судом буде встановлено, що відповідач свідомо не виконує батьківських обов’язків, зловживає своїми правами, жорстоко поводиться з дитиною, хворіє на хронічний алкоголізм чи наркоманію і своєю поведінкою ставить під загрозу життя, здоров’я, моральний стан дитини, суд ухвалює рішення про позбавлення батьківських прав.
Якщо підстави для позбавлення батьківських прав не знайдуть свого підтвердження під час розгляду справи, суд відмовляє у задоволенні позову. За наявності достатніх підстав суд може попередити відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини й поставити питання на контроль органу опіки та піклування.
При задоволенні позову суд також призначає стягнення на батьків аліментів після позбавлення батьківських прав. За наявності у діях батьків ознак кримінального правопорушення, суд повідомляє про це правоохоронні органи.
Після набрання рішенням суду законної сили, його копія надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини. Саме з дня набрання чинності рішенням суду особа вважається позбавленою батьківських прав.
Судовий розгляд справи має свої особливості й потребує ретельної підготовки та обґрунтування позовних вимог. Зважаючи на серйозність питання, яке вирішується, та безповоротність правових наслідків позбавлення батьківських прав, позивачу необхідно подбати про надання суду вичерпних доказів та аргументів.
Особливості процесу у воєнний час
В умовах воєнного стану суди України продовжують здійснювати правосуддя. Проте слід враховувати зміни у територіальній підсудності справ для населених пунктів, що перебувають під окупацією. З переліком судів, територіальну підсудність яких змінено або відновлено, можна ознайомитися на сайті Верховного Суду.
Отже, позбавлення батьківських прав — це серйозний крок, який вимагає вагомих підстав та неспростовних доказів. Недобросовісні батьки мають усвідомлювати, що невиконання своїх обов’язків може призвести до правових наслідків які має позбавлення батьківських прав. Водночас діти мають почуватися захищеними й потрібними, зростати в атмосфері любові та турботи.
Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.