Як подати скаргу на суддю

Поділитись
Зображення 1

Як подати скаргу на суддю

Для забезпечення громадянам можливості захисту своїх прав, передбачено подання скарги на суддів – це важлива складова прозорості системи. Причини подібного звернення мають бути правильного аргументовані – тільки в цьому випадку можна розраховувати на об'єктивне рішення. І шанси на успіх значно підвищить допомога та супровід досвідченого юриста.

У яких випадках можна подати скаргу на суддю?

Для звернення до вищих інстанцій мають бути певні підстави. До цього переліку входить:

  • Скарга на суддю: затягування розгляду справи. Може бути подана з причини невідповідності встановленим законом строкам, як і відсутності своєчасного судового рішення або його внесення до Єдиного реєстру.
  • Порушення професійних стандартів. Якщо під час розгляду справи було виявлено конфлікт інтересів, посадова особа повинна або повідомити про це всіх учасників справи, або оголосити про самовідвід. Звернення до судді верховного або апеляційного суду є актуальним і в разі некоректної поведінки або взаємодії з учасниками під час розгляду справи в першій інстанції.
  • Допущені помилки. Неприпустимим є ухвалення рішень на підставі через недбалість або навмисне неправильно витлумачених законодавчих актів, як і порушення прав учасників судового засідання.
  • Недотримання процесуальних норм. Скарга на дії судді може бути подана в разі відмови в долученні доказів, або порушення прав на справедливий розгляд у суді. 
  • Неправомірні рішення. Правосуддя має базуватися на принципі справедливості. І якщо дії посадової особи не відповідають чинному законодавству або порушують права учасників судового процесу, то може бути подана скарга на суддю голові суду.
  • Упередженість. Ставлення як до справи, так і до всіх її учасників має бути об'єктивним і справедливим. В іншому разі це пряме протиріччя одному з головних принципів функціонування судової влади – незалежність і неупередженість.

Усі дії та поведінка посадової особи суворо регламентовані стандартами професійної етики. І для захисту своїх інтересів, учасником судового засідання може бути подана скарга на суддю за незаконне рішення, порушення процесуального права, ігнорування аргументів однієї зі сторін, недотримання норм рівності, перешкоди під час реалізації права на захист або прояву неповаги до позивача чи обвинуваченого, свідків, адвокатів чи інших учасників.

Куди скаржитися на суддю

Залежно від причин звернення, можна подати заяву до Верхновного або апеляційного суду. Також доступна скарга на суддю до Вищої ради правосуддя, яку можна надіслати як у паперовому варіанті – рекомендованим листом, так і в онлайн-форматі. Звернутись можна:

Для зручності користувачів також на порталі розміщено актуальні рекомендації та зразок скарги на суддю.

Притягнення до дисциплінарної відповідальності можливе лише за наявності конкретних підстав та аргументів. В іншому разі запит не буде розглянуто – цю норму ухвалено для того, щоб уникнути тиску на посадових осіб. Адвокат може отримати дисциплінарне стягнення за безпідставне звернення.

Як правильно поскаржитися на суддю

Існує кілька базових правил, яких необхідно дотримуватися під час подання заяви. Важливо знати в якій формі та куди скаржитись на суддю, але основні рекомендації залишаються незмінними:

  • Точність і лаконічність. Важливо чітко сформувати причини подання запиту, описати факти неправомірних дій. Корисно дотримуватися стандартного шаблону, що дасть змогу не упустити жодного з важливих пунктів.
  • Письмова форма. Щоб значно спростити процес формування запиту, зручно орієнтуватися на зразок касаційної скарги до вищого спеціалізованого суду або інших органів. Текст може бути надрукований або написаний від руки, кращим є перший варіант. Стандартний формат аркуша – A4.
  • Докази. Крім опису обставин справи, порядок подання також потребує надати дані судових рішень, протоколи засідань або копії інших паперів, які дозволяють підтвердити порушення.

Незалежно від причин, через які була подана скарга на суддю: затягування, порушення законодавства, конфлікт інтересів або інші дії, вона має бути правильно оформлена. Після її отримання відправник отримає відповідне повідомлення, що документ зареєстровано.

Неприпустима агресивна форма викладення тексту, вживання нецензурної лексики або використання виразів, що принижують гідність посадової особи. Тому настільки важливо детально вивчити, як подати скаргу на суддю. А краще скористатися допомогою кваліфікованого юриста, який проаналізує і скоригує початковий текст, щоб надати йому потрібної форми і зберегти інформативність.

Що робити після подання скарги

Процес розгляду займає час, тому не варто розраховувати на швидке отримання відповіді. Після того як буде отримана скарга на суддю до голови суду за неналежну поведінку, або до Вищої ради за значні правопорушення, заявник також може бути запрошений на судове засідання, де йому належить обґрунтувати свій запит. Можна скористатися допомогою законного представника, якщо немає можливості особисто брати участь у процесі.

За наявності вагомих доказів і реальних порушень з боку посадової особи, шанси домогтися справедливості досить високі. Головне знати, куди поскаржитись на суддю і як це правильно зробити.

1

Коментарі (0)

Читати схожі статті:

Усі новини

У вас залишились питання?

Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.

Покинути сайт