За даними Міністерства соціальної політики України у 2023 році понад 2,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб отримували допомогу на проживання, на що з державного бюджету було виділено 73,3 мільярда гривень, проте вже в 2024 році кількість отримувачів зменшилася до 1,2 мільйона осіб, а загальний бюджет - до 38,5 мільярда гривень, як повідомила міністр Оксана Жолнович.
Це скорочення пов'язане з впровадженням адресності допомоги та нових майнових критеріїв, які обмежують доступ до виплат для осіб з високими доходами або значним майном відповідно до критеріїв встановлених державою.
З 1 березня 2025 року допомога на проживання для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні вкотре була продовжена на 6 місяців. Водночас із цим Уряд вніс нові уточнення до порядку її надання та запровадив обмеження щодо поєднання цієї допомоги з іншими формами підтримки, зокрема – субсидією на оренду житла.
У матеріалі пояснюємо, хто може отримати виплати зараз, у яких випадках це відбувається автоматично, а в яких – лише за заявою, а також нагадуємо, які категорії осіб були виключені з покриття.
Це грошова підтримка від держави для внутрішньо переміщених осіб – громадян, які були змушені покинути місце свого постійного проживання через війну. Виплати використовуються для часткового покриття витрат на оренду житла, харчування, ліків та інших базових потреб.
За нинішніми правилами допомога призначається на 6 місяців на кожного члена родини-ВПО і може бути продовжена – автоматично або за заявою – якщо особа відповідає встановленим критеріям. У 2025 році максимальний розмір середньомісячного доходу на одного члена домогосподарства, який дає право на допомогу, становить 9 444 грн.
Розмір щомісячної допомоги для внутрішньо переміщених осіб у 2025 році становить:
Отримати довідку внутрішньо переміщеної особи та подати заяву на допомогу можна як онлайн, так і особисто.
Онлайн – через застосунок "Дія":
Особисто:
У рамках програми "Зимова підтримка", з 1 березня 2025 року виплати допомоги на проживання для внутрішньо переміщених осіб було продовжено ще на 6 місяців.
Останні ж зміни були внесені 29 січня 2025 року Постановою Кабінету Міністрів №1507, якою доповнено технічні правила допомоги. Зокрема, вона уточнює правила визначення сукупного доходу та закріплює обмеження щодо поєднання допомоги на проживання з субсидією на оренду житла.
Також було встановлено, що до середньомісячного сукупного доходу більше не враховуються кошти від продажу єдиного транспортного засобу або єдиного житла на непідконтрольній території, але при цьому зараховується вихідна допомога з місця роботи (ділиться на 12 місяців).
Виплати на проживання автоматично продовжуються для осіб, які вже отримували цю допомогу і підпадають під встановлені критерії, зокрема:
Якщо людина не входить до переліку, який дає право на автоматичне продовження, вона може подати заяву за умови відповідності певним критеріям, зокрема:
Також заяву для індивідуального розгляду можуть подати:
Допомога не призначається, якщо хоча б один із членів родини:
З 2025 року особи, які отримують субсидію на оренду житла, не можуть одночасно отримувати допомогу на проживання. Це обмеження стосується навіть тих, хто відповідає вимогам обох програм.
Для отримання більш детальної інформації про субсидію на оренду житла рекомендуємо ознайомитися з Правовим аналізом субсидії на оренду житла Данської ради у справах біженців (DRC): Випуск 110
Наступне рішення про продовження виплат очікується не пізніше кінця серпня 2025 року, напередодні завершення поточного 6-місячного періоду.
Якщо ви належите до категорії, яка не підпадає під автоматичне продовження, рекомендуємо заздалегідь звернутись до органів соціального захисту за місцем фактичного проживання або через застосунок «Дія».
Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.