Компенсація за смерть близького члена сім’ї: що потрібно знати

Поділитись
Зображення 1

16 січня 2025 року було відкрито можливість подання заяв за категорією А2.1 Реєстру збитків, завданих війною (Реєстр збитків). Ця категорія передбачає відшкодування моральної шкоди у зв’язку з душевним болем та стражданнями, спричиненими втратою (смертю) близького члена сім’ї. 

За яких умов можна подати заяву за категорією А2.1? 

Ви маєте право подати заяву в цій категорії, якщо: 

  • помер ваш близький член сім’ї або інший член сім’ї, щодо якого у вас є законний інтерес для подання заяви; 
  • смерть настала внаслідок повномасштабного вторгнення, починаючи з 24 лютого 2022 року; 
  • смерть настала в межах міжнародно визнаних кордонів України, включаючи окуповані території та територіальні води, або була безпосередньо пов’язана з подією, що сталася на території України. 

Хто може подати заяву? 

Заяву за цією категорією можуть подати: 

  • батьки; 
  • один із подружжя або цивільний партнер; 
  • діти осіб, які загинули внаслідок війни з 24 лютого 2022 року. 

Інші члени сім’ї також можуть подати заяву, якщо вони доведуть наявність законного інтересу, надавши докази близьких стосунків та елементів залежності від загиблої особи.

Яка шкода підлягає відшкодуванню? 

Категорія А2.1 передбачає компенсацію моральної шкоди у вигляді душевного болю та страждань, спричинених смертю близького члена сім’ї. 

Інші види збитків, зокрема втрата доходу або матеріальної підтримки, спричинені смертю члена сім’ї, не підлягають компенсації за цією категорією. Водночас, у майбутньому такі збитки можуть бути відшкодовані в межах іншої категорії заяв. 

Як подати заяву? 

Наразі подання заяв можливе лише онлайн через веб-портал "Дія"

У подальшому передбачена можливість подання заяв через Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП). Інформація про відкриття такої можливості буде розміщена на офіційному веб-сайті Реєстру збитків. 

Яку інформацію та докази необхідно подати? 

Заявники повинні надати інформацію щодо: 

  • власної особи;
  • особи померлого члена сім’ї;
  • стосунків із загиблим;
  • обставин, що спричинили смерть.

Частина інформації буде автоматично отримана з державних реєстрів та інформаційних баз даних. Інші відомості необхідно подати самостійно. 

Рекомендується надати якомога більше інформації (за наявності) про подію, що спричинила смерть, зокрема: 

  • дату та місце смерті; 
  • опис обставин загибелі; 
  • документацію, що підтверджує факт смерті (свідоцтво про смерть, матеріали кримінального провадження, інші докази). 

Чи можна подати заяву, якщо загиблий був військовослужбовцем? 

Так, подання заяви можливе, незалежно від того, чи брала померла особа участь у бойових діях. 

Який розмір компенсації передбачений та коли очікувати виплату? 

Реєстр збитків є лише першим елементом майбутнього компенсаційного механізму, що включатиме також комісію з розгляду заяв та компенсаційний фонд. 

Розгляд заяв по суті, їх оцінка та ухвалення рішень щодо виплат належать до компетенції майбутнього компенсаційного механізму, а не Реєстру збитків. 

Актуальна інформація про процес створення компенсаційного механізму буде доступна на офіційному веб-сайті Реєстру збитків. 


Відповіді на поширені запитання щодо подання заяв до Реєстру збитків про відшкодування шкоди, спричиненою смертю близького члена сім’ї можна знайти за посиланням. 

Форму та правила подання заяв у Категорії А2.1 Смерть близького члена сім’ї можна знайти за посиланням. 

Офіційний веб-сайт Реєстру збитків. 

Подати заяву в категорії А2.1 Смерть близького члена сім'ї можна за посиланням. 

Відеоінструкція “Як подати заяву до міжнародного Реєстру збитків через Дію” на офіційному каналі “Дія” в YouTube за посиланням. 

 

Цей інформаційний матеріал створено в рамках проєкту, що реалізується Данською радою у справах біженців (DRC), завдяки фінансуванню в рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу. Висловлені погляди та думки належать виключно автору (авторам) та не обов'язково відображають погляди Європейського Союзу або DRC. Ні Європейська комісія, ні DRC не можуть нести відповідальність за зміст цього матеріалу. Цей інформаційний матеріал створено в рамках проєкту, що реалізується Данською радою у справах біженців (DRC), завдяки фінансуванню в рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу. Висловлені погляди та думки належать виключно автору (авторам) та не обов'язково відображають погляди Європейського Союзу або DRC. Ні Європейська комісія, ні DRC не можуть нести відповідальність за зміст цього матеріалу. 

0

Коментарі (0)

Читати схожі статті:

Усі новини

У вас залишились питання?

Напишіть нам. Менеджер відповість на всі ваші запитання найближчим часом.

Покинути сайт