З 20 березня 2025 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 299, якою спрощено порядок отримання пенсійних та страхових виплат для внутрішньо переміщених осіб, українців за кордоном і громадян, що залишаються на тимчасово окупованих територіях.
Необхідність змін була зумовлена тим, що попередні правила, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України № 637, створювали нерівні умови для різних груп пенсіонерів. Зокрема, особи, які залишили тимчасово окуповані території або райони бойових дій до 24 лютого 2022, стикалися з додатковими вимогами. Вони могли отримувати пенсію лише через Ощадбанк, повинні були мати чинну довідку ВПО та проходити обов’язкову ідентифікацію кожні шість місяців.
У той час як для громадян, які перемістилися після 24 лютого 2022 року, таких обмежень не встановлювали. Це призводило до очевидної диспропорції в підходах і підкреслило потребу у більш справедливому та єдиному механізмі виплат. Для врегулювання ситуації уряд ухвалив зміни, які встановлюють єдині умови виплати пенсій для всіх громадян України, незалежно від їх місцезнаходження: в Україні, на ТОТ чи за кордоном.
Слід звернути увагу на те, що нововведення не поширюються на громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном та отримують пенсії або страхові виплати на умовах міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Відтепер пенсіонери можуть отримати свої пенсії на рахунок будь-якого банку України.
Одержувачам, які тимчасово проживають за межами України, і тим, які проживають на ТОТ, виплата пенсії здійснюється за умови проходження щорічної фізичної ідентифікації до 31 грудня.
Особам, які проживають на ТОТ або виїхали з них на підконтрольну Україні територію, пенсія виплачуються за умови, що вони не отримують її від Російської Федерації. Пенсіонер підтверджує цей факт самостійно — шляхом подання відповідної заяви до органу Пенсійного фонду України під час призначення, поновлення або продовження виплат.
Також, вищевказані категорії осіб, мають протягом шести місяців здійснити хоча б одну видаткову операцію на поточному рахунку, на яке надходить пенсія за умови, якщо в ці шість місяців не було проходження фізичної ідентифікації.
Фізична ідентифікація - це процедура, під час якої підтверджується особа людини на підставі її документів (паперових або електронних). Ідентифікацію здійснює Пенсійний фонд України або уповноважений банк, через який людина отримує пенсію, довічне грошове утримання чи страхові виплати.
Цей процес запроваджений в Україні з 2004 року для всіх одержувачів соціальних виплат. Йдеться про міжнародну практику підтвердження особи з метою впевненості, що виплати отримує саме та особа, якій вони призначені, і яка перебуває серед живих.
Авторизація через Дію.
Якщо людина входить до свого електронного кабінету на порталі Пенсійного фонду України за допомогою «Дія.Підпис» (Дія ID), така дія вважається підтвердженням її особи.
Ідентифікація через відеозв’язок.
Пенсійний фонд може провести відеоконференцію, під час якої людина пред’являє свої документи. Це відбувається з дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг та порядку, затвердженого Пенсійним фондом за погодженням з Мінсоцполітики та Мінцифрою.
Посвідчення факту, що людина жива, за кордоном.
Якщо пенсіонер тимчасово перебуває за кордоном, він може звернутися до української дипломатичної установи, щоб там підтвердили, що він є живим. Документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою разом із письмовою заявою на продовження пенсії потрібно надіслати до Пенсійного фонду поштою або в електронному вигляді — через веб-портал Пенсійного фонду із використанням електронного підпису.
Інформація від банку.
Уповноважені банки щомісяця до 25 числа надсилають Пенсійному фонду інформацію про те, хто з одержувачів пройшов фізичну ідентифікацію, а також зазначають дату такої перевірки.
Не проходження фізичної ідентифікації може стати підставою для припинення виплат.
Виплата пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, яка була припинена може бути відновлена за рішенням Пенсійного фонду.
Для поновлення потрібно пройти фізичну ідентифікацію протягом одного року з дати припинення виплат.
Подати заяву про поновлення пенсії або страхової виплати (особисто, за допомогою електронного підпису «Дія.Підпис» через застосунок «Дія» або через веб-портал Пенсійного фонду.
У разі подання заяви онлайн, Пенсійний фонд може встановити особу через відеозв’язок, під час якого потрібно показати документи, що посвідчують особу.
Для осіб, які тимчасово перебувають за кордоном або мають статус біженця чи тимчасовий захист, заяву можна надіслати поштою.
У разі поновлення, виплати будуть здійснені з урахуванням всього періоду, за який вони не нараховувалися, згідно з нормами законодавства.
Email us, and the manager will respond to all your inquiries shortly.