Права споживачів: кого це стосується та як захистити себе
Теги, пов’язані зі статтею:
Дата публікації:
09/10/2024
У сучасних реаліях різноманітності та доступності товарів і послуг захист прав споживачів стає особливо актуальним. Знання та розуміння ключових законів допоможе уникнути фінансових втрат у разі придбання продукції неналежної якості, а також отримати ефективні важелі впливу на недобросовісних продавців.
Споживач: хто мається на увазі під цим терміном
Відповідно до офіційного визначення, споживач — це фізична особа, яка набуває, замовляє, користується чи має намір придбати товар. Важлива умова: лише для власних потреб, які не мають зв'язку з підприємницькою діяльністю або виконанням професійних обов'язків.
Відповідно, навіть якщо товар не було придбано, а лише з'явився намір його купити, взаємодію між продавцем і покупцем регулює Закон про захист прав споживачів. Він актуальний не тільки для українських, а й для закордонних громадян, які є фізичними особами та укладають угоди на території країни.
Права та обов'язки споживачів
Купуючи товари або замовляючи послуги, корисно знати про те, які існують права споживача, захищені державою. Серед них:
- належна якість товарів та обслуговування;
- безпека купівлі;
- надання достовірної інформації в повному обсязі;
- обслуговування українською мовою.
У разі неправомірних дій або порушень права споживачів в Україні можна відстояти в суді, а також об'єднуючись у громадські організації.
Обов'язки споживача
Покупець товару або одержувач послуги несе відповідальність за дотримання встановлених експлуатаційною документацією правил, а також загальних заходів безпеки, прийнятих для продукції цієї категорії. Як і права споживачів, закон регулює й обов'язки:
- ретельно ознайомитися з інструкцією, наданою виробником (продавцем або виконавцем) перед початком використання;
- якщо виникає потреба в роз'ясненнях, звернутися по допомогу до продавця або іншої особи, зазначеної в експлуатаційній документації, ще до початку користування;
- товар потрібно використовувати відповідно до його призначення, дотримуючись умов, вимог і норм, зазначених виробником у документації.
Важливо розуміти, які права мають споживачі. Якщо оплачений товар і послуга не відповідають заявленому опису, то в цьому разі йдеться про неналежну якість, і клієнт може повернути гроші або вибрати інші способи компенсації з доступних. Але якщо придбання було зіпсовано через неправильне використання або помилково зрозумілу інформацію, то Закон про права споживачів буде на боці продавця/виробника/постачальника послуг. Для вирішення спірних ситуацій може бути проведено незалежну експертизу — витрати на її оплату лягають на того, хто виявився винуватцем виходу товарів із ладу. Це може бути як заводський брак, так і порушення умов експлуатації.
Закон України про права споживачів: основні положення
Головний нормативний акт, що регулює торговельно-ринкові відносини та визначає правила споживача, в оновленій редакції від 19.11.2022, розміщено на офіційному порталі Верховної Ради. Він складається з 5 розділів і 32 статей, а на особливу увагу заслуговують пункти, що описують порядок дій у разі придбання товарів неналежної якості та права споживача в Україні:
- Обмін або повернення. Якщо придбання не виконує задані функції або не відповідає заявленим характеристикам, то можна повернути продукцію або обміняти її на ідентичну з асортименту магазину.
- Зменшення ціни. Якщо дефекти неможливо усунути, то Закон України про права споживачів передбачає можливість зниження вартості відповідно до виявлених недоліків.
- Гарантійне обслуговування. У разі виходу товарів із ладу до завершення встановленого виробником терміну має бути здійснено ремонт, обмін або повернення коштів. Але важливо пам'ятати про правила споживачів: якщо причиною була неправильна експлуатація, то гарантія стає недійсною.
- Безоплатний ремонт. За погодженням сторін, якщо дефекти можуть бути усунуті, то протягом 14 днів (якщо не були обумовлені більші строки) продавець зобов'язаний провести відновлення.
- Відшкодування збитків. Якщо товар неналежної якості спричинив шкоду здоров'ю або майну, то всі наслідки мають бути компенсовані в повному обсязі.
Закон України чітко визначає, хто такий споживач, які в нього є права та обов'язки, а головне, який порядок дій у разі виникнення спірних або конфліктних ситуацій.
Порушення умов договору під час надання послуг
Якщо обсяг виконаних робіт перевищив 70%, то відмовитися можна тільки від невиконаної частини. Є також низка варіантів вирішення конфлікту в разі виявлення недоліків у роботі:
- безплатне усунення;
- зменшення вартості;
- виготовлення нового виробу або повторне виконання роботи;
- компенсація витрат на виправлення.
Права споживача — це й можливість вимагати дотримання заявлених термінів. Якщо роботи не були виконані вчасно, то за кожен день затримки може бути затребувана пеня в розмірі 3% від вартості замовлення. А на будь-які додаткові роботи понад затверджений кошторис або підписаний договір має бути отримано дозвіл.
Захист прав споживачів: куди звертатися
Спочатку потрібно пред'явити претензії торговельній точці або постачальнику послуг. Якщо неналежна якість товарів або порушення умов очевидні, то з високою ймовірністю вдасться досягти мирної угоди.
В іншому випадку допоможе Держспоживінспекція України. На офіційному сайті можна подати звернення: https://consumer.dpss.gov.ua/e-form/, а також ознайомитися з представленими пам'ятками, рекомендаціями та описом процедури заповнення заяви. Для консультації в телефонному режимі можна звернутися за номерами цілодобової гарячої лінії:
- (044) 364 77 80;
- (050) 230 04 28.
Після розгляду справи Служба захисту прав споживачів проведе перевірку поданих відомостей згідно з регламентом.
Для вирішення конфлікту можна звернутися й до суду, але в цьому разі варто заручитися допомогою досвідченого юриста, який забезпечить документальний супровід і детально проконсультує з усіх питань.
Коментарі (0)
юристів зараз онлайн