Знайти юристаБлогПитання та відповідіЦентр допомоги

Хто звільнений від мобілізації у 2024 році

Теги, пов’язані зі статтею:

Дата публікації:

27/09/2024

Закон № 3892-IX негайно оголошується через ЗМІ та набирає чинності з 12 серпня 2024 року. Так, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5:30 12 серпня 2024 року на 90 діб, а також строк проведення загальної мобілізації - на 90 діб з 12 серпня.


Особи з медичними показаннями


Ця умова актуальна для інвалідів усіх груп, а також широкого спектра захворювань:


  • серцево-судинні проблеми;
  • легеневі хвороби;
  • неврологічні недуги;
  • хвороби органів дихання;
  • психічні розлади.


Перелік хвороб для звільнення від мобілізації доволі об'ємний. Основна вимога: діагноз має бути підтверджений МСЕК або ВКК. Залежно від ступеня проблеми, військовозобов'язаний може бути придатний, тимчасово непридатний, обмежено придатний або повністю непридатний до військової служби.


Хто може отримати відстрочку


Для звільнення від мобілізації за станом здоров'я хвороба має супроводжуватися значним порушенням функцій, які суттєво знижують якість життя, частково або повністю позбавляють дієздатності, не піддаються лікуванню, потребують пожиттєвого приймання ліків. Але для кожного з органів і систем — свій перелік критеріїв: тільки після проведеного обстеження комісія оцінює медичні показання для звільнення від мобілізації та ухвалює підсумкове рішення.


Сімейні обставини


Чоловіки, на утриманні яких не менше трьох дітей, не підлягають призову. Проте за наявності боргів за аліментами основна вимога вважається не виконаною, отже, розраховувати на відстрочку не доводиться. Хто звільнений від мобілізації? Не підлягають призову такі чоловіки:


  • єдиний опікун;
  • батько неповнолітньої дитини-інваліда або з важкими хворобами;
  • усиновитель дітей-сиріт або позбавлених піклування.


Звільнення від мобілізації за сімейними обставинами передбачає догляд за близьким родичем — дружиною, дитиною, батьками, з І або ІІ групою інвалідності або визнаним недієздатним у судовому порядку. Однак тільки за умови, що це завдання не може бути виконане іншим членом сім'ї. Так, якщо в сім'ї є брат і сестра, то навіть за наявності в їхньої матері інвалідності першої групи підстави для звільнення від мобілізації недостатні: займатися доглядом може той з дітей, хто не підлягає призову, навіть якщо він відмовляється від цього обов'язку. А відстрочка для чоловіка діятиме тільки в тому разі, якщо сестра вже перебуває на службі у ЗСУ.


Що змінилося для третьої групи інвалідності


Наразі затверджено перелік захворювань для звільнення від мобілізації, актуальний для третьої групи. Чоловік не підлягає призову, якщо у дружини:


  • відсутній один з парних органів або кінцівка — зокрема кисті та стопи;
  • онкологія;
  • психічний розлад;
  • церебральний параліч.


І якщо раніше підходила будь-яка група, то зараз для І і ІІ дають повне звільнення, а для ІІІ список суворо деталізований: допустимі тільки певні хвороби для звільнення від мобілізації.


Додаткові умови для отримання відстрочки


Якщо військовослужбовці загинули або пропали безвісти під час бойових дій, то члени їхньої сім'ї звільнені від призову. Ті, хто був звільнений з полону, можуть повернутися на службу тільки за власним бажанням. Також у списку тих, хто має право на звільнення від мобілізації:

  • студенти професійних, фахових та вищих навчальних закладів денної або дуальної форми навчання;
  • науковці, викладачі ВНЗ із науковим ступенем, а також вчителі та викладачі за умови зайнятості щонайменше на 0,75 ставки;
  • окремі категорії держслужбовців.

Серед тих, хто має звільнення від мобілізації, й особи, які заброньовані на критично важливих підприємствах та організаціях, за умови перебування на спеціальному військовому обліку.


Коментарі (0)

    юристів зараз онлайн

    Дмитро Піддубний
    Дмитро Піддубний

    (4 відгуків)

    Україна

    Україна

    5 вирішених питань
    11 років досвіду
    Подивитися профіль
    Олександр Жилінський
    profile-logo
    Олександр Жилінський

    (0 відгуків)

    Україна

    Україна

    5 вирішених питань
    22 років досвіду
    Сергій Шкрамада
    profile-logo
    Сергій Шкрамада
    Україна

    Україна

    21 вирішених питань
    30 років досвіду

    Останні новини

    Правова допомога у розірванні шлюбу: історія пані Олени Pravovsim.org
    Правова допомога у розірванні шлюбу: історія пані Олени
    06/12/2024
    0
    Підтримка

    Потрібна допомога?

    Соціальні мережі

    Facebook

    Twitter

    Linkedin

    Цифрова платформа створена фахівцями Данської ради у справах біженців (DRC) за проєктом, що фінансується в рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу. Погляди та оцінки, висловлені на платформі, не повинні сприйматися як такі, що відображають офіційну позицію Європейського Союзу або DRC. Ні Європейська Комісія, ні DRC не несуть відповідальності за будь-яке використання інформації, що розміщена на платформі.
    © 2024. Всі права захищені