Підтвердження інвалідності у Франції
Теги, пов’язані зі статтею:
Дата публікації:
20/08/2024
Війна в Україні завдає страждань усім громадянам. Та особливий тягар відчувають на собі люди з інвалідністю. Країни Європи допомагають біженцям у влаштуванні на новому місці. Тому людині з інвалідністю вкрай важливо знати як підтвердити свій статус та які види соціальної допомоги можна отримати перебуваючи, наприклад, на території Франції.
Нажаль, інвалідність, яка була встановлена в Україні, у Франції не визнається автоматично, тому такий статус потрібно підтверджувати в місцевих органах.
Щоб підтвердити інвалідність у Франції, слід звернутися до Відомчого будинку для людей з інвалідністю (Maison Départementale pour les Personnes Handicapées, MDPH), де ваші документи буде розглядати Комісія з прав та автономії людей з інвалідністю (Commission des droits et de l'autonomie des personnes handicapées, CDAPH ), яка відповідає за прийняття рішень або видачу висновків після оцінки, проведеної мультидисциплінарною групою.
Які документи для цього потрібні?
До MDPH слід насамперед подати наступні документи:
- висновок вашого сімейного лікаря (déclaration du médecin traitant);
- анкету MDPH, яку потрібно заповнити якомога точніше, оскільки вона служить основою для оцінки ваших потреб у компенсації міждисциплінарною командою MDPH;
- оригінал медичної довідки, виданий лікуючим лікарем не менше ніж 12 місяців тому;
- документ, що посвідчує особу;
- підтвердження адреси проживання за останні 3 місяці.
Зазвичай, усі ці форми документів можна завантажити на сайті MDPH вашого округу. Знайти відповідну сторінку можна за першими двома цифрами поштового індексу за посиланням: https://mdphenligne.cnsa.fr.
Якщо медичний висновок для визнання інвалідності видає ваш сімейний лікар, то досьє пацієнта слід заповнювати самостійно. Утім, найкраще це робити разом із соціальним працівником. Таку людину ви можете знайти у відділеннях соціальної служби (Centre communal de l’action sociale, CCAS) вашої мерії або в одній з організацій, які опікуються людьми з інвалідністю (assistance sociale / travailleur social). Перелік відповідних асоціацій так само можна знайти в мерії вашого населеного пункту.
Заяву на MDPH може подати як сама особа з інвалідністю, так і її законний представник поштою або через онлайн-сервіси.
Попередній розгляд вашої справи буде тривати близько тижня, після чого вас повідомлять, чи ваші документи відповідають усім вимогам і чи будуть вони передані на розгляд комісії (recevabilité).
Повний розгляд вашої справи може тривати 6–8 місяців, після чого, в разі позитивного рішення, комісія визначає відсоток вашої інвалідності (handicap). Важливо не плутати handicap з invalidité, оскільки останню призначає компанія соціального страхування (Sécurité sociale), що не залежна від MDPH.
У Франції інвалідність встановлюється у відсотках. Якщо цей відсоток нижчий за 50, тоді ви можете працювати зі статусом travailleur handicapé, від 50 до 79 % — засвідчують вашу handicap, а від 80 % визначають повну інвалідність (handicap total).
Так само, залежно від відсотку втрати працездатності, будуть визначені ваші пільги. Це можуть бути:
- право на першочергове обслуговування в чергах;
- право на паркування у спеціальних місцях;
- у деяких випадках — спеціальна фінансова допомога (allocation aux adultes handicapés, AAH);
- право на отримання спеціальних засобів пересування;
- пріоритетне влаштування на роботу в спеціалізовані компанії;
- персоналізований план медичного супроводу, який враховуватиме ваші побажання тощо.
У будь-якому разі визнання інвалідності — процес тривалий, який вимагає співпраці вас, ваших лікарів і комісії MDPH. Натомість він спрямований на те, аби якомога ретельніше врахувати ваші особливості, потреби та побажання й адаптувати вас до повноцінного життя в суспільстві.
Корисні посилання:
Сайт MDPH: https://mdphenligne.cnsa.fr
Офіційний сайт для людей з інвалідністю та їхніх опікунів: https://www.monparcourshandicap.gouv.fr
Сайт Caisse des Allocations Familiales: https://www.caf.fr/.../l-allocation-aux-adultes...
Сайт соціальної служби: https://www.aide-sociale.fr/centre-action-sociale/.
Якщо вам потрібна правова допомога, запишіться на консультацію за посиланням і отримайте професійну підтримку!
Коментарі (0)
Автор публікації
юристів зараз онлайн